Počet registrací osobních aut v Česku stoupl za tři letošní čtvrtletí meziročně o téměř 18 procent na 141 470 vozů. V samotném září registrace stouply o více než 19 procent. Uvedli to zástupci Svazu dovozců automobilů.

Tento údaj v tuzemsku rostl více než dvakrát rychleji než celkové registrace v Evropě.

Značkou s nejvíce novými registracemi v Česku byla Škoda s růstem o 18 procent na 42 757 aut, což představuje tržní podíl 30,2 procenta. Na druhé místo poskočila značka Hyundai s 13 804 registrovanými vozy a na třetí pozici naopak poklesl Volkswagen s odbytem 13 358 vozů.

Podle analytické firmy PwC by čísla za celý rok mohla být proti loňsku vyšší zhruba o 15 procent. "Letošní rok se dostává z hlediska prodejů nad rok 2012. Došlo ke zvýšení růstu spotřeby domácností i firem a také státního sektoru. Lze očekávat, že jejich vyšší ochota utrácet i za automobily poroste i nadále," uvedl Vojtěch Opleštil z PwC.

Trh táhly hlavně firmy které měly podíl 64 procent. Nejprodávanější byly vozy nižší střední třídy s podílem 27 procent, následují malé vozy s 18 procenty.

Největší zájem byl o Škodu Octavii, kterou si zaregistrovalo 14 711 zájemců, následuje Škoda Rapid s 9202 zaregistrovanými kusy a Škoda Fabia, které se i přes končící výrobu druhé generace prodalo 6912 vozů.

V nákladních autech vede Mercedes

Registrace lehkých užitkových aut se zvýšil o 11,5 procenta na 9185 vozidel. První je Fiat se 1477 vozy, následuje Ford s 1208 auty a Volkswagen s 1165 vozy. Nejvíce se registrovaly nové dodávky o hmotnosti od tří do 3,5 tuny. Největší zájem byl o Fiat Ducato.

Registrace nákladních aut se zvýšily o 17 procent na 6540 vozidel. Nejvíce, 1412 aut, prodal Mercedes Benz, následuje Volvo, DAF, MAN a Scania. Zhruba tři pětiny tvořily tahače.

Statistika autobusů se zvýšila o dvě procenta na 596 vozidel. První je domácí značka SOR se 138 registrovanými vozy. Druhý skončil Mercedes a třetí Irisbus. Prodávaly se zejména linkové autobusy.

Motocykly byly jedinou kategorií, která zaznamenala do září pokles. Nové registrace se snížily o tři procenta na 14 473 strojů. Nejprodávanější byly Honda, Maxon a Yamaha.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist