Česká republika je 42. ekonomicky nejsvobodnější zemí ze sledovaných 152 států světa. Vyplývá to z aktuálního žebříčku "Economic Freedom of the World Index" (index ekonomické svobody) kanadského institutu Fraser. V předchozím žebříčku se Česko umístilo na 52. pozici.
Na úterní tiskové konferenci o tom informovali zástupci Centra ekonomických a tržních analýz, které se na analýzách rovněž podílí. Nejsvobodnější zemí světa je podle žebříčku tradičně Hongkong, naopak nejméně svobodná je Venezuela.
"Hongkong je dle našich kalkulací jednoznačně ekonomicky nejsvobodnější zemí světa. Aktuálně probíhající protesty v Hongkongu ilustrují, že si tamní obyvatelé velmi dobře uvědomují potenciální ztráty, pokud by byly porušeny zásady právního státu a rovného zacházení se všemi občany," uvedl jeden z autorů studie Fred McMahon z institutu Fraser.
Švýcarsko evropským Hongkongem
Slovensko si naopak v indexu pohoršilo z 36. pozice na 45. místo. V první desítce ekonomicky nejsvobodnějších zemí je z evropských zemí Švýcarsko na čtvrtém místě, ze zemí EU Finsko na desátém místě. USA a Velká Británie se umístily na 12. místě. V první dvacítce zemí je dále například Nový Zéland, Gruzie, Irsko, Peru a Malta.
Index se zveřejňuje od roku 1996. Dnes zveřejněné údaje vycházejí z dat roku 2012. Zpoždění je způsobeno tím, že je nutné počkat na údaje ze 152. zemí světa.
Index se skládá z pěti ukazatelů, které se týkají velikosti státního sektoru, úrovně právního státu, mezinárodního obchodu nebo celkové regulace. Dalším faktorem je měnové prostředí dané země a inflační prostředí.
Nizozemci ocení věcnost a dodržování ústních dohod - čtěte ZDE
Maroko je pro české firmy trhem budoucnosti, není tam ale snadné proniknout - čtěte ZDE
"Vývoj pozice České republiky je samozřejmě velmi pozitivní. Při interpretaci výsledku je ale nutné si uvědomit, že do velmi složitých zjišťování statistických údajů u 152 zemí světa, jejich verifikace a následné kalkulace - z důvodu proveditelnosti a přesnosti výsledků - vstupují data z roku 2012. Tento letošní výsledek je tedy ještě počinem Nečasovy vlády a zároveň - v dobrém slova smyslu - hozenou rukavicí současné vládní koalici," uvedl Jiří Schwarz z Centra ekonomických a tržních analýz (CETA).
Schwarz v této souvislosti upozornil, že výraznému zlepšení pozice ČR pomohlo v únoru 2012 především uvolnění trhu se zemědělskou půdou pro zahraniční subjekty. Paradoxně podle něj rovněž pomohla také ekonomická krize, která podle Schwarze vedla k omezení vládních investic, tedy přerozdělování.
To totiž ekonomickou svobodu omezuje. "Když pozoruji poslední kroky současné vlády, mám velkou obavu o zhoršení pozice ČR v dalších letech," uvedl hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda.
Ze studie dále vyplývá, že v ukazateli velikosti státního sektoru podle výdajů a investic je ČR na 108. příčce. V případě ukazatele inflačního prostředí obsadilo Česko 26. pozici, u úrovně právního státu 54. pozici, u mezinárodního obchodu 25. místo a u celkové regulace 32. pozici. Ovšem v případě regulace podnikání se umístila ČR až na 131. místě.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist