Světová ekonomika podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) letos poroste o 3,3 procenta, což je méně, než se čekalo. V příštím roce vzroste jen o 3,8 procenta. Ještě před třemi měsíci přitom fond počítal s růstem 3,4 procenta letos a čtyři procenta v roce 2015. Ve zprávě o pololetním výhledu světové ekonomiky tak MMF opět snížil svá očekávání o oživení hospodářství. A to už podeváté za poslední tři roky. 

Podle zprávy se ekonomicky bude dařit bohatým zemím jako Velké Británii nebo Spojeným státům. Naopak jako problém organizace vidí stagnující ekonomiku eurozóny. "Existuje riziko, že se zastaví oživení v eurozóně, zeslábne poptávka a že by se z nízké inflace mohla stát deflace," uvedl ve zprávě hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard.

Svůj odhad pro eurozónu fond snížil o 0,3 bodu na 0,8 procenta a zhoršil ji i pro rok 2015. Snížil také odhad pro růst hospodářství tří největších ekonomik v regionu - Německa, Francie i Itálie, kde ekonomika letos stagnuje.

Podle agentury Reuters fond odhaduje, že je 30procentní šance, že se eurozóna v příštím roce ocitne v deflaci, a asi 40procentní možnost, že by mohla spadnout do recese. Instituce tak bohatým státům doporučuje, aby snížily úrokové sazby. 

Ke snížení prognózy přispěl prudký hospodářský útlum v Rusku, krize na Ukrajině nebo zhoršení ekonomické situace v Brazílii. MMF tak snížil svůj odhad růstu i pro největší ekonomiku Latinské Ameriky. A krom jiných také pro Japonsko.  

Výrazně zhoršil i výhled pro Blízký východ a Afriku, což souvisí se zostřením napětí a konfliktů v těchto oblastech. Rozvíjející se země Asie v čele s Čínou by měly dál silně růst, i když dlouhodobě pomalejším a udržitelnějším tempem, konstatuje fond. 

Česká ekonomika letos i podle nejnovějšího odhadu MMF poroste o 2,5 procenta a stejného tempa by měla dosáhnout i v příštím roce. Fond na tyto úrovně zlepšil Česku výhled už na konci června. Kolem 2,5 procenta se bude letos i příští rok pohybovat růst i na Slovensku.

MMF v posledních třech letech přeceňoval rychlost, kterou jsou bohaté země schopny zvládnout nezaměstnanost a dluhy, se kterými se potýkají od světové finanční krize mezi lety 2007 a 2009. Z dvanácti výhledů na světovou ekonomiku tak už devětkrát snížil svá očekávání růstu. 

Fond ve zprávě také vyzval všechny země, aby pokračovaly ve strukturálních reformách, aby zlepšovaly svou politiku na trhu práce, boj proti daňovým únikům a zvyšovaly výdaje na infrastrukturu. 

Zdroj: MMF

MMF