Největším americkým bankám zisky ve třetím čtvrtletí vzrostly. Ze ztráty se vymanila JP Morgan, očekávání analytiků překonala Citigroup, zisková je Wells Fargo a také investiční Goldman Sachs a Morgan Stanley. V minusových číslech je ale Bank of America. 

Poslední velkou bankou, která představila výsledky, byla v pátek Morgan Stanley. A potvrdila většinový trend - aktuální zisky překonaly ty loňská a zároveň i odhady analytiků. bance vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 87 procent na 1,65 miliardy dolarů (35,4 miliardy korun). Banka těžila ze zvýšené aktivity klientů v oblasti obchodování a v divizi správy majetku bohatých.

Celkové příjmy stouply o 12 procent na 8,91 miliardy dolarů. Bez zahrnutí mimořádných finančních položek, včetně daňového zvýhodnění, zisk na akcii činil 65 centů. Překonal tak odhady analytiků, kteří v anketě agentury Thomson Reuters čekali zisk 54 centů na akcii. Příjmy odhadovali na 8,17 miliardy dolarů.

Goldman Sachs ve třetím čtvrtletí vydělala téměř 8,4 miliardy dolarů, což je o čtvrtinu více než ve stejném období v předchozím roce. Banka je na přední pozici  v investičním bankovnictví ve světě a známá je také pro časté vedení primárních úpisů akcií (IPO) firem, které vstupují na burzu. Nedávno vedla také IPO čínského gigantu Alibaba.

Čistý zisk Goldman Sachs byl 2,2 miliardy dolarů. Loni přitom získala "jen" 1,4 miliardy dolarů, meziročně si tak polepšila téměř o 50 procent. V přehledu bank se svým ziskem zaostává za Wells Fargo i Citigroup. Nicméně zisk v přepočtu na akcii má z níže uvedených bank největší, a to 4,57 dolaru na akcii. Naprosto tak překonala odhady analytiků, kteří jí tipovali zisk poloviční.  

Zisky Wells Fargo, Citigroup i JP Morgan rostou 

Největší americká banka, co se tržní hodnoty týče, Wells Fargo ve třetím čtvrtletí utržila 21,2 miliardy dolarů. Její předseda a generální ředitel John Stumpf v oznámení o výsledcích odůvodňuje růst příjmů stabilně rostoucí ekonomikou a nárůstem počtu úvěrů a vkladů. 

Čistý zisk společnosti se od druhého čtvrtletí nelišil – stejně jako předtím i nyní získala 5,7 miliardy dolarů. Po přepočtu na akcii zisk odpovídal odhadu analytiků, tedy 1,02 dolaru na akcii. 

Americké skupině Citigroup, která je třetí největší bankou ve Spojených státech, stouply ve třetím čtvrtletí tržby o devět procent. Společnost utržila 19,6 miliardy dolarů, což je více, než analytici očekávali. Banka je překvapila také výší svého zisku. Ten oproti minulému roku zvýšila o sedm procent na 3,4 miliardy dolarů.

Banka ve své zprávě uvedla, že jí pomohly zejména lepší výsledky u problematických aktiv, která po sobě zanechala finanční krize. V přepočtu na akcii činil čistý zisk 1,07 dolaru na akcii.

Společnost mimo to sdělila, že ukončí činnost v oblasti drobného bankovnictví v České republice a na deseti dalších světových trzích. V Česku se zaměří pouze na firmy.

Společnost JP Morgan Chase & Co., která je největší americkou bankou podle hodnoty aktiv, ve třetím čtvrtletí vydělala 5,6 miliardy dolarů (121,9 miliardy korun) a po zřídkavé ztrátě v loňském třetím kvartálu se vrátila k zisku. Oznámila to v úterý firma, kterou před rokem do červených čísel pomohly stáhnout obří náklady na právní spory a urovnání obvinění.

Čistý zisk společnosti za tři měsíce do konce září dosáhl 1,36 dolaru na akcii. Před rokem byla banka ve ztrátě 380 milionů dolarů, což znamenalo ztrátu 17 centů na akcii.

Hospodářské výsledky JPMorgan Chase & Co. tehdy poškodily obří náklady na urovnání obvinění, která proti finančnímu domu vznesla federální vláda a která se týkala údajných pochybení spojených s hypotečními nástroji v době před finanční krizí.

Bank of America je ztrátová

Zatímco se ostatním bankám více či méně dařilo držet se v plusových číslech, hospodářský výsledek Bank of America vybočuje. I ta ale nakonec dopadla lépe, než jí předpovídali analytici.

Společnost se v letošním třetím čtvrtletí propadla do ztráty 70 milionů dolarů (1,5 miliardy korun) po zisku 2,2 miliardy dolarů před rokem. Výsledky podniku zasáhly především náklady související s urovnáním sporu ohledně prodeje hypotečních cenných papírů před příchodem finanční krize, píše agentura Reuters.

Bank of America je druhou největší bankovní společností ve Spojených státech. V srpnu se dohodla s americkou vládou, že zaplatí rekordních 16,65 miliardy dolarů za urovnání obvinění, podle kterého poskytovala investorům o nabízených hypotečních cenných papírech zavádějící informace. Banka tehdy uvedla, že dohoda jí ve třetím čtvrtletí zřejmě sníží zisk před zdaněním o 5,3 miliardy dolarů.

Americké banky prodávaly před krizí, tedy ještě v době realitního boomu, hypoteční cenné papíry, aniž zákazníky dostatečně informovaly o jejich rizicích. Následná hypoteční krize vedla k propadu cen těchto široce prodávaných cenných papírů, což přispělo k rozpoutání globální finanční krize.

Výsledky amerických bank za 3. čtvrtletí 2014
datum banka                             zisk (na akcii) za čtvrtletí  odhad  změna za rok  tržní kap. (v mld. )
           
14.10. JPMorgan Chase & Co 1,36 1,39 + 1,53 218
14.10. Citigroup 1,07 1,12 + 0,07 151
14.10. Wells Fargo 1,02 1,02 + 0,03 262
15.10. Bank of America -0,01  -0,09 - 0,21 172
16.10. Goldman Sachs 4,57  3,22 + 1,69  78
17.10. Morgan Stanley 0,65  0,54 + 0,20 64

Pokud není uvedeno jinak, sumy jsou v amerických dolarech. Odhad analytiků je průměrem zveřejněným na stránkách Nasdaq.