Výrobce zabezpečovací techniky Jablotron chce v Jablonci nad Nisou otevřít vlastní střední školu zaměřenou na strojírenství a elektrotechniku. Elitní technické lyceum by mělo výuku zahájit už 1. září 2016. Cílem projektu je připravit špičkové odborníky v technických oborech, kteří firmám stále citelněji chybějí, řekl majitel Jablotronu Dalibor Dědek.

"Aby mohly české průmyslové podniky úspěšně fungovat, potřebují kvalifikované a dobře motivované techniky. Protože cítíme svůj díl odpovědnosti za budoucnost, tak nebudeme pouze jako ostatní volat, aby státní správa dodala, ale chceme sami přiložit ruku k dílu, a nikoli jen pro vlastní potřebu," vysvětlil Dědek.

Jablotron chce mít podle něj vlastní školu, kde bude schopen garantovat kvalitu výuky. Zapojit by se do ní měli i špičkoví odborníci elektrotechnické firmy.

Jablotron je česká společnost se zhruba dvoumiliardovým obratem a 430 zaměstnanci. Vznikl v roce 1990 a zaměřuje se na vývoj a prodej elektronických zabezpečovacích a signalizačních zařízení, poskytuje i bezpečnostní služby. Holding dnes tvoří šest firem. Společnost dlouhodobě investuje nejen do vlastního výzkumu a vývoje, ale také do podpory vzdělávání.

"My už 15 let působíme hlavně na technických školách středních a vysokých, v oblasti elektroniky pořádáme speciální semináře, poskytujeme učební pomůcky, organizujeme různé soutěže pro studenty," vyjmenoval Dědek. Před dvěma lety se podle něj Jablotron zapojil i do projektu zaměřeného na popularizaci vědy na prvním stupni základních škol. "Uvědomili jsme si, že jestliže žák získá odpor k matematice a fyzice už někde ve druhé a třetí třídě, tak se to později těžce láme," vysvětlil.

Na vzniku střední školy se Jablotron dohodl s Libereckým krajem, který by stejně jako ministerstvo školství musel novou střední školu schválit. Kraj se s Jablotronem dohodl, že firemní škola převezme tři obory Střední průmyslové školy technické v Jablonci – půjde o čtyřleté obory strojírenství, elektrotechnika a technické lyceum.

Přechod bude postupný. "Nechceme zvyšovat kapacity středních škol v kraji," řekla krajská radní pro školství Alena Losová (Změna pro Liberecký kraj). S otevřením nové školy tak přestane jablonecká průmyslovka nabírat studenty do prvních ročníků vyjmenovaných oborů. Stávající studenti ji však dokončí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist