Výrobce zabezpečovací techniky Jablotron chce v Jablonci nad Nisou otevřít vlastní střední školu zaměřenou na strojírenství a elektrotechniku. Elitní technické lyceum by mělo výuku zahájit už 1. září 2016. Cílem projektu je připravit špičkové odborníky v technických oborech, kteří firmám stále citelněji chybějí, řekl majitel Jablotronu Dalibor Dědek.

"Aby mohly české průmyslové podniky úspěšně fungovat, potřebují kvalifikované a dobře motivované techniky. Protože cítíme svůj díl odpovědnosti za budoucnost, tak nebudeme pouze jako ostatní volat, aby státní správa dodala, ale chceme sami přiložit ruku k dílu, a nikoli jen pro vlastní potřebu," vysvětlil Dědek.

Jablotron chce mít podle něj vlastní školu, kde bude schopen garantovat kvalitu výuky. Zapojit by se do ní měli i špičkoví odborníci elektrotechnické firmy.

Jablotron je česká společnost se zhruba dvoumiliardovým obratem a 430 zaměstnanci. Vznikl v roce 1990 a zaměřuje se na vývoj a prodej elektronických zabezpečovacích a signalizačních zařízení, poskytuje i bezpečnostní služby. Holding dnes tvoří šest firem. Společnost dlouhodobě investuje nejen do vlastního výzkumu a vývoje, ale také do podpory vzdělávání.

"My už 15 let působíme hlavně na technických školách středních a vysokých, v oblasti elektroniky pořádáme speciální semináře, poskytujeme učební pomůcky, organizujeme různé soutěže pro studenty," vyjmenoval Dědek. Před dvěma lety se podle něj Jablotron zapojil i do projektu zaměřeného na popularizaci vědy na prvním stupni základních škol. "Uvědomili jsme si, že jestliže žák získá odpor k matematice a fyzice už někde ve druhé a třetí třídě, tak se to později těžce láme," vysvětlil.

Na vzniku střední školy se Jablotron dohodl s Libereckým krajem, který by stejně jako ministerstvo školství musel novou střední školu schválit. Kraj se s Jablotronem dohodl, že firemní škola převezme tři obory Střední průmyslové školy technické v Jablonci – půjde o čtyřleté obory strojírenství, elektrotechnika a technické lyceum.

Přechod bude postupný. "Nechceme zvyšovat kapacity středních škol v kraji," řekla krajská radní pro školství Alena Losová (Změna pro Liberecký kraj). S otevřením nové školy tak přestane jablonecká průmyslovka nabírat studenty do prvních ročníků vyjmenovaných oborů. Stávající studenti ji však dokončí.