Zabývá se velmi tradičním řemeslem, ale přeci jen trochu jiným, než by většina lidí ve Slezsku čekala. To je charakteristika společnosti Rieger - Kloss, která zaujala porotce regionálního kola soutěže Vodafone Firma roku v Moravskoslezském kraji. Firma se stočtyřicetiletou tradicí totiž není nijak napojena na těžební ba ani metalurgický či strojírenský průmysl, ale vyrábí v Krnově varhany.
Jedním z důvodů, proč se na ní porotci v podstatě jednohlasně shodli bylo právě skloubení starodávného - královského - řemesla s moderními technologiemi. Na výrobu hudebního nástroje dnes používá CNC stroje. "Je třeba ocenit už jen to, že Rieger - Kloss zaměstnává lidi na Krnovsku, kde je pracovních příležitostí velmi málo. Navíc firma iniciovala založení střední umělecké varhanářské školy, aby si pro řemeslo nadále vychovala další následovníky," zdůvodňuje úspěch v soutěži jedna z porotkyň - ředitelka krajské pobočky Hospodářské komory Magda Habrmanová.
Firmu založil v roce 1852 Franz Rieger a jeho rodina společnost vedla a rozvíjela po celý zbytek trvání rakousko-uherské monarchie. Ta si následně klasicky prošla jak válečnými útlumy, tak později i znárodněním ve čtyřicátých letech a opětovnou privatizací, o kterou se postarali v roce 1994 sami zaměstnanci.
Hudbu z Krnovského nástroje mohou slyšet především věřící, ale i jiní návštěvníci kostelů a chrámů Evropě, Severní i Jižní Americe, Asii i v Africe. Protože poptávka od církevních organizací není příliš stálá, věnuje se dnes krnovská společnost i rekonstrukci nástrojů nebo výrobě dřevěného nábytku či dřevostaveb. S devatenácti zaměstnanci tak vytváří roční obrat ve výši 27 milionů korun.
Firma roku z Olomoucka vyváží ocelové konstrukce do Ruska, USA i Austrálie - čtěte ZDE
Poutavá historie zaujala porotu i v kategorii Živnostníka roku. Tentokrát se ale jednalo o dobu velmi nedávnou. Před pěti lety se totiž tehdy ještě teprve šestadvacetiletá čerstvá absolventka ekonomie na ostravské Vysoké škole báňské Zuzana Bílková rozhodla zachránit dílnu produkující v Palkovicích na Frýdeckomístecku tradiční lůžkoviny.
Tehdejší majitel totiž chtěl kvůli klesající ziskovosti dílnu spojenou se značkou Batex zavřít. Ačkoli neměla s tímto typem byznysu žádné zkušenosti, rozhodla se mladá absolventka opustit narychlo své první zaměstnání a provoz převzít a zachovat. "Z mého pohledu je pro Palkovice výroba přikrývek z ovčí vlny od beskydských farmářů stejně typická jako například sirky pro Sušici," zdůvodňuje své tehdejší překvapivé rozhodnutí.
I přes velmi hektické a náročné začátky se jí záchrana dílny podařila. V době vrcholící ekonomické krize objížděla se svými prošívanými přikrývkami a polštáři farmářské trhy, založila e-shop a zákazníků začalo přibývat.
S tím se začal zvyšovat i obrat a Bílková tak mohla rozšířit šestihodinovou pracovní dobu svých šiček opět na plnohodnotných osm. V současnosti zaměstnává tři šičky a několik dalších pracovníků.
Vyhlášení výsledků Vodafone Firma roku 2014 a GE Money Bank Živnostník roku Moravskoslezského kraje
Vyhlášení výsledků Vodafone Firma roku 2014 a GE Money Bank Živnostník roku Moravskoslezského kraje
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist