Slezská univerzita, infrastruktura, snadná dostupnost do Ostravy, která se ještě výrazně zlepší v příštím roce, kdy je naplánované dokončení dvouproudové silnice I/11. V blízkosti se navíc nachází příroda, včetně Jeseníků. Co se týká nezaměstnanosti, daří se Opavě dobře; zdejší nabídka práce je relativně velká a pestrá.

Zahraniční klienty potkáte jen zřídka
Nízká nezaměstnanost a vysoká atraktivita Opavska se dlouhodobě podepisuje také na poptávce po nemovitostech. Velký zájem dlouhodobě hlásí realitní makléři nejen po bytech a rodinných domech, ale také po stavebních pozemcích. "Poptávka je i po rekreačních objektech. Pořád však pociťujeme útlum v komerčních nemovitostech, kde není velký zájem ani o koupi, ani o pronájem," uvedl Ondřej Veselý, jednatel společnosti 1. opavská realitka.

V drtivé většině si zdejší nemovitosti kupují čeští občané. "Občas se stane, že do managementu některé z větších firem přijde zahraniční manažer, který má zájem zůstat v Opavě déle. V těchto případech se neřeší pouze pronájem, ale rovnou koupě nemovitosti. Hovoříme ovšem o ojedinělých případech," vysvětluje Zdeněk Pouba, jednatel společnosti RE/MAX Reality Servis v Opavě, který dodává, že se rovněž někdy jedná o lidi vracející se ze zahraničí. Ti jsou však původem obyvatelé tohoto regionu.

S tím souhlasí i Ondřej Veselý: "Zahraniční klientela je spíše výjimkou. Očekáváme trend jiných příhraničních měst, kdy se zájemci začínají poohlížet po nemovitostech v Polsku, kde jsou ceny výrazně nižší než v Opavě."

Srovnání: Kolik stojí byt v Opavě a Bruntále?
Investoři poptávají zejména menší byty (ideálně jednopokojové či dvoupokojové), rodiny s dětmi chtějí byty o dispozici 3 až 4+1 či kk, eventuálně rodinné domy v Opavě a blízkém okolí. Průměrná nabídková cena opavských bytů činila, podle realitních portálů realitycechy.cz a realitymorava.cz, v srpnu loňského roku 1 218 631 korun, letos se hodnota zvýšila na 1 267 421 korun (navýšení o 4 %, tzn. o 48 790 korun).

"Snad jen v nedalekém Bruntále, kde naši makléři také působí, je možno s ohledem na horší ekonomickou situaci obyvatel (a tím i horší dostupnost hypotečního financování) pozorovat větší zájem o nájemní bydlení, což je díky příznivému poměru nájmu a kupních cen bytů zajímavé zase pro investory," hodnotí situaci Zdeněk Pouba. Právě u bruntálských nemovitostí byl za poslední rok zaznamenán propad průměrné hodnoty z 691 533 korun (srpen 2013) na 650 176 korun (srpen 2014). Střední hodnota nabídkových cen zdejších nemovitostí tedy klesla o 5,98 % (tzn. o 41 357 korun).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist