Americká společnost Lockheed Martin Corporation ve čtvrtek oznámila, že se jí podařilo vyvinout kompaktní zdroj energie založený na jaderné fúzi. První reaktory, tak malé, aby se vešly do nákladních aut, by podle odhadů společnosti mohly být uvedeny na trh do desíti let.

Vývojářům se údajně podařilo vyvinout reaktory o výkonu 100 megawattů a rozměrech zhruba dva krát tři metry. Tato generace reaktorů tak bude zhruba desetkrát menší než dnes používané modely. Zaměstnanci Lockheed Martin nyní očekávají, že se jim tento typ reaktoru podaří vyvinout a otestovat do jednoho roku. Jeho prototyp by pak měl být hotový během pěti let.

Tým vývojáře Toma McGuira na projektu pracoval v utajení čtyři roky. Nyní se však rozhodl plán představit, aby mohl oslovit potenciální spolupracovníky z řad akademiků, podniků i vládních agentur.

Letecká společnost Lockheed Martin patří k předním vývojářům na poli alternativních zdrojů. Malé reaktory schopné pohánět například americké válečné loďstvo se mohou stát užitečným energetickým zdrojem pro příští generace. Ty mají podle McGuirových projekcí navýšit celkovou globální spotřebu energie až o 50 procent.

Pokud se úspěch společnosti Lockheed potvrdí, půjde o zásadní průlom. McGuirovu týmu by se tak jako prvnímu podařilo vyvinout efektivnější a bezpečnější technologii využití jaderného štěpení. Nové reaktory by totiž díky využití efektivnějšího paliva produkovaly podstatně menší objem odpadu než například jaderné elektrárny. McGuire dokonce věří, že se jeho týmu jednou podaří eliminovat jaderný odpad zcela.

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist