Polská vláda se snaží vyřešit velmi kritickou situaci státních těžebních společností. Odhodlává se proto k velmi složitému a nepopulárnímu řešení – zavřít nevýdělečné černouhelné doly. Dvě třetiny dolů totiž vytěží tunu černého uhlí za vyšší náklady, než jsou prodejní ceny, a například největší evropský těžař Kompania Weglowa (KW) prodělal za první pololetí miliardu zlotých (asi 6 miliard korun).

Na druhou stranu ale těžba zaměstnává v Polsku na sto tisíc lidí, z nichž téměř všichni jsou v odborech a díky jejich silné pozici téměř není možné je propustit. I proto se bolestivému řešení tohoto problému vyhýbala předchozí polská vláda a ihned po zářijovém nástupu nové premiérky Ewy Kopaczové vyvíjí hornické odbory velký tlak i na současný kabinet.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se