Polská vláda se snaží vyřešit velmi kritickou situaci státních těžebních společností. Odhodlává se proto k velmi složitému a nepopulárnímu řešení – zavřít nevýdělečné černouhelné doly. Dvě třetiny dolů totiž vytěží tunu černého uhlí za vyšší náklady, než jsou prodejní ceny, a například největší evropský těžař Kompania Weglowa (KW) prodělal za první pololetí miliardu zlotých (asi 6 miliard korun).
Na druhou stranu ale těžba zaměstnává v Polsku na sto tisíc lidí, z nichž téměř všichni jsou v odborech a díky jejich silné pozici téměř není možné je propustit. I proto se bolestivému řešení tohoto problému vyhýbala předchozí polská vláda a ihned po zářijovém nástupu nové premiérky Ewy Kopaczové vyvíjí hornické odbory velký tlak i na současný kabinet.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.












