Francouzská ropná společnost Total ve středu jmenovala svým novým šéfem Patricka Pouyanna (51). Ten nahradí Christopha de Margeriea, který na počátku týdne zahynul při leteckém neštěstí na letišti v Moskvě. Pouyanne vedl v Totalu od roku 2012 divizi rafinerií a chemické výroby. U firmy působí od roku 1997.

Nový šéf francouzského Totalu Patrick PouyannePředsedou správní rady se podle firemního sdělení stane po de Margeriovi Thierry Desmarest, který byl v letech 1995 až 2007 výkonným ředitelem Totalu. Funkci však bude zastávat jen do konce roku 2015, kdy na jeho místo nastoupí Pouyanne. Ten tak bude od počátku roku 2016 zastávat obě nejvyšší funkce v podniku.

Dosavadní třiašedesátiletý šéf Totalu zahynul v noci na úterý na moskevském letišti Vnukovo v letounu, který při startu narazil na vzletové dráze do vozu na odklízení sněhu. Vyšetřovatelé za příčinu považují hrubou nedbalost letištních pracovníků. Při katastrofě spolu se svým jediným cestujícím zahynuli i oba piloti a stevardka.

Výběr následníka z okruhu dosavadního vedení je v souladu s tradicí firmy, která má 100 tisíc zaměstnanců a mezi podniky ve Francii vykazuje největší zisky. Pouyanne v Totalu dosud odpovídal za odvětví rafinace-chemie.

Ve firmě pracuje takřka dvacet let, v roce 1996 převzal vedení pobočky Elf v Angole, o dva roky později se přesunul do Kataru a po splynutí Elfu a Totalu v roce 2000 zastával funkci ředitele pro finance, hospodářství a informatiku a od roku 2006 byl už členem nejužšího vedení firmy, kde od ledna 2012 odpovídal za odvětví rafinace-chemie.

Během kariéry u Totalu nasbíral Patrick Pouyanne řadu zkušeností v zahraničí. Dohlížel například na spuštění jedné z největších rafinerií ropy na světě v saúdskoarabském Džubajlu, kde partnerem francouzské firmy byla Saudi Aramco.

Nové vedení Totalu bude dočasně tvořit tandem, protože vedle generálního ředitele Pouyanna byl ve středu ráno jmenován i nový předseda představenstva Thierry Desmarest. Předpokládá se však, že až svou funkci vzhledem ke stanovenému limitu věku (bude mu 70 let) příští rok opustí, obě klíčové pozice budou opět obsazeny jednou osobou, kterou bude Patrick Pouyanne.

Nový šéf Totalu se kromě řady let zkušeností z oboru může vykázat i dobrými kontakty ve světě politiky. Po absolutoriu pařížské Polytechniky, kde studoval důlní inženýrství, začal svou kariéru ve státní správě. Byl například v letech 1993 až 1995 poradcem premiéra Edouarda Balladura a později ředitelem kabinetu ministra Francoise Fillona, který se mezi roky 2007 až 2012 stal premiérem za prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Patrick Pouyanne je v Totalu znám svou náročností na spolupracovníky, výjimečným smyslem pro humor a za svého působení na Blízkém východě si osvojil i umění diplomacie. Je ženatý a otec čtyř dětí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist