Ohlášená stávka letušek a stevardů ČSA se v příští čtvrtek neuskuteční. Odbory se v pátek dohodly s vedením společnosti na kompromisním řešení. Zástupci odborů upustí od chystaných protestů a zruší současnou stávkovou pohotovost. Management se pak zavázal "snížit dopad na aktuální propouštění" v Českých aeroliniích, uvedly v tiskové zprávě ČSA.

Po pátečním jednání by dopravce mělo nakonec opustit 69 letušek a stevardů, 65 pilotů a 26 administrativních pracovníků. Uvedl to mluvčí ČSA Daniel Šabík. Část z těchto počtů už naplnili zaměstnanci, kteří výměnou za déle vyplácené odstupné společnost opustili dobrovolně.

Původně chtěly ČSA v rámci svého plánu propustit 77 pilotů, 66 pracovníků v administrativě a 172 palubních průvodčích. Vedení začalo rozdávat výpovědi ve čtvrtek. Zároveň aerolinie chtějí snižovat mzdy. V plánu je podpořil jejich menšinový vlastník, Korean Air.

Jak ale ve zprávě poznamenal předseda představenstva Českého Aeroholdingu Václav Řehoř, plány společnosti se nezměnily. "Základní parametry restrukturalizačního plánu se touto dohodou nemění," uvedl. "Dosažený výsledek nelze interpretovat jako vítězství či porážku ani jedné ze stran. Jsem rád, že převládla fakta, věcná jednání a odpovědnost za budoucnost firmy nad emocemi," dodal Luboš Pomajbík, předseda Odborového svazu dopravy.

I Petra Posová, předsedkyně odborové organizace posádek letadel, vyjádřila nad zachováním míst radost. "Jsme rádi, že se nám podařilo uchránit dodatečná pracovní místa palubních průvodčích v ČSA nad rámec plánovaného propouštění," uvedla.

Aerolinie se ještě před pátečním jednání obrátily na soud a chtěly stávku předběžným opatřením zakázat. Pokud by se jim to nepodařilo, využila by společnost zvláštního režimu, aby stávka zasáhla letecký provoz co nejméně, informoval Radiožurnál.

"Stevardi, ať už jsou v režimu propouštěných, nebo nepropouštěných, si to odhlasovali. Ale myslím si, že tam bude plno lidí navíc," sdělila Radiožurnálu předsedkyně odborové organizace posádek letadel Petra Posová.

Podle odborů stávka zasáhne letecký provoz. Vedení ČSA s tím nesouhlasí. Pokud stávku nezakáže soud, chystá společnost krizový plán.

"České aerolinie mají už nyní připravené postupy, které společnosti umožní plánovat či řídit nasazování posádek podle krizového scénáře. Všechny lety ČSA se budou nadále standardně vypravovat dle platného letového řádu," řekl Radiožurnálu mluvčí ČSA Daniel Šabík.

ČSA nyní zaměstnávají 230 pilotů, téměř 400 palubních průvodčích a téměř 270 pracovníků v administrativě. V roce 2011 dopravce podle výroční zprávy zaměstnával bezmála 1500 lidí, z toho 292 pilotů a 613 letušek a stevardů. Rok předtím dopravce zaměstnával přes 2000 lidí, z toho 415 pilotů a 752 palubních průvodčích.

Loni vykázaly ČSA ztrátu 922 milionů korun.