Pěstírna hub, pekárna, výrobce varhan či brašnář - to jsou příklady krajských vítězů celostátní soutěže o Cenu Hospodářských novin pro nejlepší firmu a živnostníka roku 2014, jejímž hlavní partnerem je společnost Vodafone a GE Money Bank. V jejím rámci se účastníci dělí o své inspirativní příběhy a na oplátku mohou získat zajímavé ceny.
Devátý ročník této soutěže je právě v polovině. Z každého kraje byli určeni vítězové obou kategorií, teď už jen zbývá čekat do prosince, kdy budou vyhlášení vítězové absolutní. Konkurence při tom není malá. V roce 2013 se například přihlásilo do krajského kola 6 525 účastníků. To je oproti roku 2006, kdy se konal první ročník, více než trojnásobek.
Příběhy vítězů krajských kol si můžete přečíst v záložkách.
Vítězové krajského kola
Královéhradecký kraj | Pardubický kraj | Liberecký kraj | Moravskoslezský kraj |
Karlovarský kraj | Plzeňský kraj | Kraj Vysočina |
Jihočeský kraj | Jihomoravský kraj | Zlínský kraj | Olomoucký kraj | Ústecký kraj | Středočeský kraj | Hlavní město Praha |
První vítězové vzešli z Královéhradeckého kraje. Nejlepší živnostník byl vybrán z 220 podnikatelů, titul si odnesl brašnář Ladislav Hemrlík. Firmu založil na přelomu milénia, začala se specializovat na výrobu produktů z úsní a kůží. Předloni rozšířil svou výrobu například o řemeny pro muzikanty. "Pan Hemrlík podniká ve velmi konkurenčním prostředí. Snaží se prosadit originalitou a kvalitou svých výrobků a zjevně se mu to daří výborně. Svoje řemeslo se snaží přiblížit i veřejnosti pořádáním různých workshopů. Věnuje se i marketingu, zaujal mne také kvalitní prezentací na svých webových stránkách," okomentovala jeho umístění porotkyně Lenka Špringerová, regionální manažerka komerčního bankovnictví GE Money Bank.
Nejlepší firmou kraje se stala společnost Ella-CS, která se zabývá výrobou implantátů, zejména gastrointestinálního traktu. "Ella-CS je unikátní českou firmou, která se svými produkty a inovacemi konkuruje špičkovým zahraničním společnostem. Navíc spolupracuje s univerzitami, sděluje svoje know-how talentovaným studentům a vychovává si tak budoucí zaměstnance," reagoval na vítěze porotce Tomáš Moravec, zástupce společnosti Vodafone Czech Republic.
Za Pardubický kraj byl zvolen projektant dopravních staveb Petr Novotný. U něj porota ocenila především unikátní projekty, které pomáhají zvyšovat bezpečnost silničního provozu, zejména na křižovatkách ve městech a obcích. Špringerová vysvětluje: "Jsem ráda, že vítězem je pan Novotný, z toho důvodu, že jeho obor podnikání je společensky prospěšný. Neřeší čistě projekty, dělá také patentová řešení v oblasti bezpečnosti a plynulosti dopravy."
Nejlepší firmu porotci vybrali z konkurence 259 přihlášených společností. Vítězem se stala Contipro Pharma. Ta byla založena v roce 1990, když dva akademici začali vyrábět výživu pro sportovce. Vydělané peníze investovali do výzkumu a sestavení biotechnologické výrobní linky. Dnes je společnost výrobcem farmaceutických surovin a finálních farmaceutických produktů. "Porotu zaujala i péče o jejich zaměstnance. Firma pro ně nabízí různé benefity včetně bytů," popisuje Martin Luňáček, regionální manažer pro firemní zákazníky společnosti Vodafone Czech Republic.
Vítězným živnostníkem v rámci Libereckého kraje se stal Jaroslav Skuhravý, který se věnuje pro kraj typickému odvětví - je totiž výrobcem a restaurátorem sklovitráží. Řemeslo dělá již 42 let. "Jeho příběh mě velice zaujal, práce je jeho životním posláním. Zprostředkovává odkaz minulosti, přibližuje jedno z tradičních českých řemesel současné generaci a zároveň se snaží zachovat unikátnost výroby a restaurování vitráží i pro další pokolení," uvádí Špringerová.
Ze stejného odvětví pochází i vítězná firma Ajeto, které je lídrem ve výrobě ručního skla. "Vítězná firma zachovává dlouholetou tradici, spolupracuje s předními návrháři a designéry, jako jsou Borek Šipek nebo Maxim Velčovský. Zaujala nás i aktivitami, které nesouvisí s podnikáním jako takovým – mají vlastní běžecký klub Ajeto, fotbalový tým zaměstnanců, dokonce i bowlingový tým," dodal Michal Šafránek, regionální manažer pro firemní zákazníky společnosti Vodafone Czech Republic.
Vítěznou živnostnicí Moravskoslezského kraje byla vyhlášena Zuzana Bílková, která ve své dílně vyrábí různé produkty z ovčí vlny. Její příběh začal v roce 2009, kdy se dozvěděla o plánu zrušit v Palkovicích dílnu specializující se na výrobu lůžkovin z ovčí vlny nebo pohanky, a rozhodla se ji koupit. "Ocenili jsme záchranu a udržení tradiční výroby přikrývek a polštářů z ovčí vlny. Paní Bílková využívá místní suroviny. Oceňuji zde zaměření na maximální kvalitu výrobků a zdravý životný styl," popsal Tomáš Gogela, oblastní manažer firemního bankovnictví GE Money Bank.
Nejlepší firmou se stala Rieger-Kloss Orgelbau. Ta se již od roku 1873 zabývá výrobou, rekonstrukcí a opravami píšťalových varhan. Každý její výrobek je originál a ve firmě přísně dbají na kvalitu svých produktů. "Tato společnost má 140 letou tradici, její značka je celosvětově uznávaná. V tuto chvíli vyváží do několika zemí světa. I když se potýkají s problémy typu netransparentní výběrové řízení, stále se snaží svoje produkty nabízet. Zdokonalují se v kvalitě, využívají k práci CNC obráběcí stroje, čímž se jejich výroba zrychlila a zpřesnila," zdůrazňuje klady Ivana Štrajtová, regionální manažerka společnosti Vodafone.
Nejlepším živnostníkem Karlovarského kraje byl vyhlášen řemeslník. Radek Horčička vyrábí smyčce pro housle a violoncella, původně se přitom vyučil stavařem. "Pan Horčička je příkladem toho, že se koníček může stát povoláním. Podniká v oboru s velkou tradicí a je výborné, že vrací toto řemeslo na zlaté dno. Pokud bude pokračovat ve výrobě kvalitních smyčců, je velmi pravděpodobné, že zanechá v oboru výraznou stopu a že ještě za 200 let budou znít tóny interpretované prostřednictvím jeho smyčců v koncertních sálech," okomentovala finalistu porotkyně Miluše Starostová, regionální manažerka pro firemní bankovnictví GE Money Bank.
Mezi firmami vyhrála firma Bonnel Technologie, který vyrábí elektronické komponenty, například pro chod čističek odpadních vod. "Vítězná firma i přes náročné podmínky podnikání v Česku dokáže fungovat s růstem obratu 70 procent ročně. Důležitou věcí pro budoucnost je také spolupráce se studenty a vysokými školami. Ta sahá až za hranice České republiky, na Berlínskou univerzitu," popisuje členka poroty Silvie Horáková, oblastní manažerka společnosti ČEZ.
Šárka Škodová vyhrála titul Nejlepší živnostník za Plzeňský kraj. Otevřela totiž zařízení pro vzdělávání nejmenších, které využívá unikátní metodu vzdělávání malých dětí s názvem "Play Wisely". Inspirací pro ni byly především pokroky její postižené neteře, kterých použitím této metody dosahovala. "U paní Škodové mě zaujal především její podnikatelský příběh. Zvolila si velmi zajímavý obor, který má sociální aspekt. Je sice teprve na začátku svého podnikání, ale všechno má skvěle rozběhnuté," dodala Jana Hořejší, oblastní manažerka pro firemní bankovnictví GE Money Bank.
Nejlepší firmou byla zvolena společnost Matex Pm. Ta se specializuje na zpracování kovových dílů laserovým paprskem a ve svém oboru patří k domácí i evropské špičce. Jde o vysoce odbornou firmu, ve které má téměř polovina pracovníků vysokoškolské vzdělání. "Výběr kvalitních zaměstnanců zajišťuje firmě Matex Pm náskok před konkurenci. Ve svém oboru využívá celou řadu unikátních technologií a inovace zavádí několikrát do roka," zhodnotila výběr Martina Lešová, regionální manažerka pro firemní zákazníky společnosti Vodafone Czech Republic.
Za Kraj Vysočina byl zvolen Živnostníkem roku majitel farmy František Němec, tento titul obdržel již podruhé. V zemědělství se pohybuje od dětství. Velký úspěch mu v průběhu posledních let přinesl internetový projekt "Najdi si svého farmáře", který přibližuje novinky ze světa farmaření široké veřejnosti. "Podnikání vítězného živnostníka k tomuto regionu výborně sedí. Oceňuji, že nepoužívá umělá hnojiva a jeho cílem je produkce kvalitních potravin. Výborné je, že se hodně soustředí i na investice do budoucna a obor svého podnikání se neustále snaží rozšiřovat a vylepšovat," okomentoval vítěze Vítězslav Víšek, regionální manažer obchodu společnosti Seznam.cz.
Nejlepší firmou kraje bylo zvoleno pekařství Adélka. Jeho majitelé začínali s garážovou výrobou, postupně se dokázali vypracovat. "Firma Adélka působí v regionu dlouhá léta, má široké portfolio produktů, které pravidelně rozšiřuje. Vedení firmy má zájem o expanzi a rozvoj. Snaží se kráčet s dobou a zařazuje do nabídky i různé bioprodukty," zhodnotila klady vítězné firmy Silvie Pánková, regionální manažerka prodeje společnosti Vodafone.
Zajímavým živnostníkem je i vítězka Jihočeského kraje Blanka Milfaitová, několikanásobná držitelka titulu pro nejlepšího výrobce marmelády na světě. "Příběh paní Milfaitové připomíná romantickou pohádku. Z poměrně obyčejného produktu dokázala udělat něco, co ji nejenom živí, ale dělá to také dobré jméno regionu a celé České republice," okomentovala Silvie Horáková, regionální manažerka obchodu společnosti ČEZ.
Nejlepší firmou se stala společnost České houby, která prošla přerodem z "garážové minifarmy" v nejmodernější a největší společnost svého druhu na tuzemském trhu. "Ocenili jsme hlavně chuť vyhrávat a schopnost neustále hledat motivaci, i když se zrovna nedaří. Potvrzuje to fakt, že se do podnikání pustili vlastně natřikrát. Vyrábějí stoprocentně přírodní produkt, využívají nejmodernější technologie a v neposlední řadě dbají i na péči o zaměstnance a sounáležitost s regionem," popsala Silvie Pánková, regionální manažerka prodeje společnosti Vodafone.
Z Jihomoravského regionu byla jako Nejlepší živnostník vyhlášena fyzioterapeutka Emílie Vallová, která se zabývá rehabilitací dětí pomocí Vojtovy metody. Sama má doma postiženého syna, kterému se takto snažila pomoct. Než se ovšem dokázala na trhu prosadit, stálo ji to spoustu tvrdé dřiny. "Příběh vítězky mě zaujal nejvíce ze všech finalistů. Zažil jsem lidi, kteří se obětovali pro ostatní a viděl jsem to i v příběhu paní Vallové. Líbí se mi také, jak bojuje s úřady, s byrokracií, zkrátka s lidmi, kteří mají na všechno tabulky. Jenže ne všechno lze zařadit do tabulek. A ona je ve svém boji vytrvalá," okomentoval Viktor Janda, regionální manažer obchodní sítě společnosti Seznam.cz.
Mezi firmami se prosadila společnost Hestego, výrobce ochranných komponentů pro obráběcí stroje. Specializuje se na výrobu a prodej produktů z oceli, nerezových materiálů či hliníkových slitin. "Vítězná firma má skoro až americky příběh. Na začátku byl jeden člověk, postupně vznikla velká a úspěšná společnost. Přesně vědí, kam míří a kde chtějí být. Mají jasnou vizi," popsal Radek Juhaňák, regionální manažer společnosti Vodafone.
Živnostníkem za Zlínský kraj se stal mladý tesař Jakub Šuta, který začal podnikat hned po získání výučního listu. Ve svých 21 letech rekonstruoval první kostel a od té doby jsou historické památky jeho specialitou. "Na vítězovi obdivuji to, že i když je mladý a krátce po škole, odvádí špičkovou práci, nejenom při stavbě krovů na rodinných domech, ale i při rekonstrukci historických památek," popsala Blanka Kadlíčková, oblastní manažerka firemního bankovnictví GE Money Bank.
V kategorii firem zvítězil výrobce a vývojář aerosolové nádobky pro kosmetický a farmaceutický průmysl - společnost Moravia Cans. Ta je v oboru třetí největší na evropském trhu. "Vítězná firma úspěšně naplňuje svou dlouhodobou vizi, kterou je být inovátorem ve svém oboru. Úspěšně spolupracuje s vědeckými instituty, její konkurenceschopnost je dána vlastním oddělením vývoje a výzkumu. Hodně se zaměřuje na rozvoj svých zaměstnanců a jejich vzdělávání. Příkladem jsou stáže v Česku a v zahraničí. Lhostejná jí není ani ochrana životného prostředí," vyzdvihl klady vítěze Petr Janda, regionální manažer společnosti Vodafone.
Za Olomoucký kraj získal titul Živnostníka roku Josef Ťulpík, který je předním výrobcem dopravní techniky pro zemědělství a komunální služby. Vyrábí například přívěsy pro traktory, které je možné potkat na cestách a polích na Slovensku, Rakousku, Francii nebo Maďarsku. "Jeho hlavní obor podnikání souvisí se zemědělstvím a dává práci velkému množství lidí. Jeho výroba je známa nejen u nás, ale i v Evropě. Libí se mi také jeho internetová prezentace. Má kvalitní webové stránky, pracuje na svém zviditelňovaní a neustále se ve svém podnikání posouvá vpřed," uvedla Marta Jurková, regionální manažerka společnosti Seznam.cz.
Konkurenci 217 firem porazila ryze česká a rodinná firma BC Morava. Ta se specializuje na výrobu a montáž ocelových konstrukcí, zejména pecních a sušících vozů do cihelen. Téměř celá její produkce putuje na export. "Vítězná firma má jasnou vizi. Je jí snaha expandovat. Vedení má hezký vztah ke svým zaměstnancům, o které se v mnoha ohledech svědomitě stará. Pozitivně hodnotíme i snahu o snižování zátěže na životní prostředí, kterou firma realizuje například přestavbou výrobní haly do ekologičtější podoby," dodal Pavel Balon, regionální manažer společnosti Vodafone.
Vítěz Ústeckého kraje Ladislav Hruška působí v oboru kovotlačitelství, a to již dlouhých 24 let. S výrobou začal v garáži. Dnes se dopracoval k dílně vyrábějící technické výlisky pro strojírenské podniky a také obaly uren pro pohřební služby po celé Evropě. "Líbí se mi, že pan Hruška podniká v oboru, který navazuje na dávnou tradici a měl by u nás mít stálé místo. Je obdivuhodné, že přes všechny starosti, které ho potkaly, se stále drží a jeho podnikání prosperuje," uvedl Patrik Hauf, regionální manažer pro Ústecký kraj společnosti Seznam.cz.
Vítězem z kategorie firem se stal výrobce přírodní kosmetiky Nobilis Tilia. Ten oslaví letos dvacáté výročí své existence. Šafránek vysvětluje: "Oceňuji zejména to, že hlavním cilem společnosti je spokojený, krásny a zdravý zákazník. Velkým plusem je také otevřenost vůči zaměstnancům, zejména v oblastech strategie a filosofie firmy."
Nejlepším živnostníkem Středočeského kraje byla zvolena Magdalena Pavlíková, provozovatelka jídelny se zdravou výživou. Během svého podnikání se potýkala s mnoha problémy včetně nedostatku financí, silné konkurence i odchodu společnice. Nenechala se ale odradit. "Vítězce nechybí odvaha, odhodlání a ani elán. Překonává překážky, snaží se neustále rozšiřovat portfolio svých služeb. Sympatické také je, že klade velký důraz na komunikaci se zákazníky, kterým se snaží vždy vyjít vstříc," popsala své dojmy Lenka Kožichová, regionální manažerka firemního bankovnictví GE Money Bank.
V konkurenci 260 společností uspěla Němcova selská mlékárna Radonice. Před čtyřmi lety se její vedení rozhodlo odtrhnout od velkoobchodů, místo toho začalo s projektem "Mléko z farmy", který dodává čerstvé mléko přímo koncovým zákazníkům. "Jsem rád, že zvítězila rodinná firma, která se zabývá výrobou tradičních produktů. Je skvělé, že na trh přišli s něčím ojedinělým a dokázali oslovit velkou skupinu cílových zákazníků," okomentoval Patrik Bartheldy, regionální manažer společnosti Vodafone.
Jako poslední byl vyhlášen kraj Hlavní město Praha. Vítězným živnostníkem se v něm stal umělecký kovář a zámečník Jan Beran. Jeho rodina se v oboru pohybuje již od 19. století, on sám využívá tradiční postupy ručního zpracování železa v ohni. „Vítěz nás zaujal zejména snahou zachovat svůj obor pro budoucí generace. Dbá na vysokou kvalitu svých výrobků a zároveň pořád preferuje tradiční postupy výroby,“ zhodnotil vítěze porotce Martin Samek, regionální manažer společnosti ČEZ.
Nejlepší firmou se stal výrobce svítidel a osvětlovacích systémů Hormen Ce. Mimo jiné je i předním dodavatelem aplikací pro kanceláře, hotely, obchodní prostory a veřejné budovy. „Světlo potřebuje k životu každý z nás, zásadně může ovlivnit naší náladu. I proto je kvalitní výrobce v této soutěži právem. Připočteme-li design, práci se zaměstnanci a podporu firemní kultury, byla naše volba téměř jednoznačná,“ popsala Alice Nemčok, regionální manažerka společnosti Vodafone.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.