Česko bude podle prezidenta Miloše Zemana v Evropské unii požadovat zjednodušení vízového styku pro Čínu. Cílem by podle něj mělo být úplné zrušení víz. Zeman to v neděli řekl na česko-čínském podnikatelském fóru v Pekingu.

Česko podle něj uvažuje o tom, že by zrušilo víza pro držitele diplomatických pasů. Zároveň se vyslovil pro zrušení víz pro čínské občany úplně. "Jsme vázáni pravidly EU. Ale na druhé straně jako členský stát Evropské unie budeme nepochybně tuto vízovou facilitaci požadovat s finálním cílem zrušit víza úplně," řekl Zeman. Dodal, že v budoucnosti budou zrušena víza mezi všemi státy světa.

Zeman při svém projevu na podnikatelském fóru řekl, že by přivítal vstup Bank of China na český trh. Pro čínskou banku by to podle něj byla možnost proniknout na trh Evropské unie.

Dohoda o přímých letech až na jaře

Původně měla být také na fóru podepsána dohoda o přímém leteckém spojení mezi Čínou a Prahou, to se však nestihne. Řeší se prý technické detaily dokumentu. Zeman očekává, že dohodu podepíše při své jarní návštěvě Číny premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Letecká linka má být podle médií zřízena mezi Prahou a Šanghají. Do Česka by mohla přilákat tisíce čínských turistů. Zeman během své čínské cesty také podpořil přímé letecké spojení mezi Prahou a Čcheng-tu, hlavním městem čínské provincie S'-čchuan.

Bank of China míří do Česka

Prezident Miloš Zeman v neděli také na české ambasádě v Číně zahájí výstavu k 65. výročí navázání diplomatických vztahů mezi tehdejším Československem a Čínou.

Na počátku třetího dne oficiální cesty po Číně se český prezident zúčastnil česko-čínského podnikatelského semináře. Následovalo setkání s vedením společnosti Bank of China.

Zeman ještě před tím v projevu na podnikatelském fóru řekl, že by přivítal vstup tohoto finančního domu na český trh. Pro čínskou banku by to podle něj byla možnost proniknout na trh Evropské unie.

Po schůzce hradní mluvčí Jiří Ovčáček sdělil, že banka svou pobočku v tuzemsku otevře nejpozději v příštím roce. Bank of China už ve střední a východní Evropě působí od roku 2003 přes svou pobočku v Budapešti. 

Odpoledne místního času (před 08.00 SEČ) Zeman diskutoval se studenty Čínské lidové univerzity. Den zakončí recepcí na české ambasádě.

Zeman je v Číně od čtvrtečního podvečera. V Čcheng-tu se zúčastnil otevření mezinárodního veletrhu, navštívil českou výstavní plochu a byl u podpisu několika smluv a dohod. V Tchien-ťinu se pak setkal například s představiteli společnosti Home Credit. Jeho návštěva v Číně potrvá do pondělí, kdy se setká s předními představiteli země.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist