Speciální české nátěry by mohly pomáhat čistit čínský vzduch. Patent české firmy se bude v příštích měsících v Číně zkoušet v pilotním projektu.

Informoval o tom Martin Šiler, místopředseda představenstva společnosti Nordmann's fir environmental technology. Ten do Číny přijel s podnikatelskou delegací prezidenta Miloše Zemana.

Čína se dlouhodobě potýká s velmi znečištěným vzduchem, smog téměř neustále dusí čínská města.

Šiler počítá, že investice spojené s tímto projektem a dalšími dvěma projekty dosáhnou během pěti let až 400 milionů eur (11 miliard korun).

Čína podle něj začala v posledních letech masivně podporovat investice do zlepšení životního prostředí. V zemi je tak velký zájem o nové technologie, jako je právě patent na fotokatalické nátěry. Ty zjednodušeně řečeno při slunečním svitu odbourávají z ovzduší škodlivé látky, poznamenal Šiler. Pokud by byl o nátěry zájem, mohl by v Číně vzniknout závod na jejich výrobu.

Memorandum, které plánuje Šiler v pondělí se svým čínským partnerem podepsat, počítá také s projektem na čištění vody a s vybudováním společné česko-čínské průmyslové zóny pro ekologické technologie.

Že je Čína slibným trhem pro firmy zabývající se čištěním vody nebo vzduchu či skladováním odpadů, potvrzuje i bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Ten je rovněž členem podnikatelské delegace cestující s prezidentem Zemanem. V zemi zastupuje společnost StrategyOne.

"Moje firma reprezentuje středně velké české firmy, které se zaměřují na správu odpadu a jeho energetické využití, kvalitu ovzduší a čištění odpadní vody," vysvětlil.

Chalupa jedná v Číně s několika partnery, případné dohody se prý ale protáhnou. "Jsou to investice, které jsou dlouhodobé a které jsou hodně velké svým objemem," poznamenal.

České technologie z oblasti čištění vzduchu a vody během své návštěvy Číny několikrát podpořil také prezident Zeman.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist