Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Ministerstvo zemědělství spustí předvánoční kampaň, kterou chce motivovat zákazníky ke koupi domácích potravin. Náklady na kampaň budou zhruba 60 milionů korun.

Velká Bíteš. Na dálnici D1 začíná obousměrná uzavírka kvůli montáži mostních nosníků nadjezdu u vsi Jáchymov, potrvá do šesti hodin ráno v úterý. Objízdná trasa povede po souběžné silnici.

Berlín. Ekonomický institut Ifo oznámí říjnový vývoj indexu podnikatelského klimatu v Německu.

Graben. Stávka zaměstnanců distribučního střediska amerického internetového obchodu Amazon.

New York. Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením Burger King zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

New York. Americká internetová společnost Twitter zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Soul. Americká farmaceutická společnost Merck zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Ve stress testech neuspěly hlavně jihoevropské banky

Řada firem by euro přivítalaV hloubkové prověrce zdraví předních bankovních skupin v eurozóně neuspělo 25 bank. Na konci loňského roku jim chyběl kapitál v celkové výši 25 miliard eur (691,8 miliardy korun). Oznámila to v neděli Evropská centrální banka (ECB), která dosud nejrozsáhlejší kontrolu dohromady 130 předních bankovních skupin v eurozóně prováděla. Velké překvapení nepřinesla. Velké evropské bankovní skupiny testy prošly, včetně vlastníků některých bank působících v Česku. Nedostatky se podle očekávání nejvíce soustředily u bankovních domů v Itálii, Řecku a na Kypru. Investoři výsledky opatrně přivítali a hovoří o kroku správným směrem, napsala agentura Reuters.

Dvanáct z 25 propadlých bank si chybějící kapitál - dohromady 15 miliard eur - od konce loňského roku obstaralo. Zbývajících 13 musí zvýšit kapitálové rezervy proti případným ztrátám celkem o 9,5 miliardy eur. Těmito bankami jsou podle agentury AP řecké Eurobank a National Bank of Greece, kyperská Hellenic Bank of Cyprus, italské Monte dei Paschi di Siena, Banca Carige, Banca Popolare di Milano a Banco Popolare di Vicenza, francouzsko-belgická Dexia, rakouská Österreichische Volksbank Verbund, irská banka s názvem permanent TSB, portugalská Banco Comercial Portugues a slovinské banky Nova Ljubljanska Banka a Nova Kreditna Bank Maribor.

Elektronická evidence tržeb by se měla zavádět postupně od roku 2016

Elektronická evidence tržeb, která má v Česku omezit daňové úniky, by se v roce 2016 měla zavádět postupně, hned od ledna pro stravovací a ubytovací služby, od dubna pro obchodníky a od července pro ostatní typy služeb. V pondělním vydání to napsal Deník, kterému to sdělil mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka. Ministerstvo tak částečně vyšlo vstříc požadavku Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP).

„Od 1. ledna 2016 by měly evidenci podléhat restaurační, stravovací a ubytovací služby, od 1. dubna 2016 pak maloobchod/velkoobchod a následně od 1. července 2016 ostatní činnosti, například kadeřníci, obuvníci, svobodná povolání a tak dále," uvedl Ležatka. Detailně má být náběh systému popsán v zákoně o evidenci tržeb, který je nyní těsně před dokončením.

Itálie se prý dohodla s Bruselem na dílčí změně v rozpočtu

Itálii se zčásti podařilo vyřešit spor s Evropskou komisí kvůli rozpočtu na příští rok. V dnes zveřejněném rozhovoru s italským listem La Nazione to podle agentury Reuters uvedl italský státní tajemník pro evropské záležitosti Sandro Gozi. Evropská komise nedávno vyzvala Itálii, aby vysvětlila, proč návrh jejího rozpočtu na příští rok nesplňuje dohodnuté cíle.

Spor se točí kolem italského strukturálního deficitu. Vláda jej v návrhu rozpočtu na příští rok navrhla snížit o 0,1 procenta výkonu ekonomiky. Podle nejmenovaného unijního zdroje Reuters komise požadovala snížení o 0,7 procenta.

Podle Goziho se podařilo dosáhnout dílčí dohody. "Dohodli jsme se s končící komisí vedenou (Josém Manuelem) Barrosem, že upravíme náš poměr schodku k HDP (hrubému domácímu produktu) o 0,3 procenta" oproti změně 0,1 procenta, jak se plánovalo dříve, uvedl Gozi podle Reuters.

Tomáš Salomon se má stát novým členem představenstva v České spořitelně

Česká spořitelnaČeská spořitelna (ČS) chystá změnu ve vedení, členem představenstva banky by se měl od 1. ledna příštího roku stát Tomáš Salomon (48). O chystané personální změně v neděli informovalo tiskového centrum spořitelny. Nominaci musí ještě schválit Česká národní banka (ČNB).

Salomon ve funkci nahradí Jiřího Škorvagu, který se po 16 letech rozhodl skončit ve skupině Erste Group, kam spadá Česká spořitelna. Měl by mít na starost hlavně drobnou klientelu banky.

Do České spořitelny přichází Salomon ze sesterské Slovenské sporitelny, kde byl od června 2013 členem představenstva. Předtím byl čtyři roky generálním ředitelem Poštové banky na Slovensku. Působil také na vrcholových postech drobného bankovnictví a strategie v GE Capital v Česku.

České nátěry by mohly čistit čínský vzduch

Speciální české nátěry by mohly pomáhat vyčistit čínský vzduch. Patent české firmy bude v příštích měsících v Číně vyzkoušen v pilotním projektu. Oznámil to Martin Šiler, místopředseda představenstva společnosti Nordmann's fir environmental technology, který do Číny přijel jako člen podnikatelské delegace prezidenta Miloše Zemana. Čína se dlouhodobě potýká s velmi znečištěným vzduchem. Smog dusí čínská města téměř neustále.

Šiler počítá, že investice spojené s tímto projektem a dalšími dvěma projekty dosáhnou během pěti let až 400 milionů eur (11 miliard korun).

Čína podle něj začala v posledních letech masivně podporovat investice do zlepšení životního prostředí. V zemi tak je velký zájem o nové technologie, jako je patent na fotokatalické nátěry. Ty zjednodušeně řečeno při slunečním svitu odbourávají z ovzduší škodlivé látky, poznamenal Šiler. Pokud by byl o nátěry zájem, mohl by v Číně vzniknout závod na jejich výrobu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist