Helena Kohoutová (41)

Vystudovala střední ekonomickou školu v Praze. V roce 1993 odjela do Kanady, kde rok pracovala na Českém konzulátu a stála za vznikem projektu výměny pěveckých sborů mezi Kanadou a Českou republikou.

Agenturu Helas, která pořádá řadu inspirativních setkání podnikatelů a manažerů, založila v roce 1997, od roku 1999 pořádá setkání dámského klubu Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club, na který v roce 2008 navazuje soutěží Ocenění Českých Podnikatelek.

Několik let produkuje a organizuje projekty: Exportní cena DHL UniCredit a Štiky českého byznysu.

Ráda čte – historické i naučné knihy –, sportuje, cestuje, medituje a miluje hudbu. Věnovala se opernímu zpěvu a hrála na několik hudebních nástrojů. Žije s partnerem, který je Angličan. 

Podnikání nebylo jejím životním snem, ani k němu nedospěla okolnostmi nebo životní situací. Je to její integrální součást, označuje jej za svoji přirozenost, o čemž vypovídá i příznačné pojmenování její agentury – prostě Helas. Řeč je o Heleně Kohoutové, která stojí za vznikem několika podnikatelských klubů, v nichž hledá inspiraci řada významných českých podnikatelských špiček.

V roli pořadatele a zakladatele vystupuje Agentura Helas i u projektů podporujících české podnikatele, jako jsou Ocenění Českých Podnikatelek, Štiky českého byznysu, ale i Exportní cena.  

Prozření v zemi javorového listu

V roce 1993 se Helena Kohoutová na čas přestěhovala do multikulturní Kanady. Pobyt v zemi javorového listu ji dodal inspiraci a vnitřní uvědomění si toho, že pokud o něco usiluje, dovede svůj projekt do zdárného konce. Jako externí manažerce českého pěveckého sboru se jí z Kanady povedlo vyjednat koncertní turné tohoto sboru v Kanadě a odstartovat projekt výměny sborů mezi Kanadou a Českou republikou.

"Vůbec to není o tom, jestli máte finanční zdroje, vzdělání, známosti nebo jazykové dovednosti. Když jsem přijela do Kanady, téměř jsem nemluvila anglicky a nikoho jsem neznala. Odjížděla jsem po úspěšně završeném koncertním turné, kdy náš sbor byl slyšet v rozhlase i televizi. Vědomí toho, že dokážu věci zorganizovat, mi pomohlo po návratu do Česka při rozhodování o mém budoucím nasměrování."

Jak sama říká: "Nelze sedět na více židlích. I když se vám na všech sedí pohodlně, musíte se rozhodnout pouze pro jednu." Opustila pěveckou kariéru, a protože za svoji nespornou dovednost považuje schopnost dát lidi dohromady a stmelit je, zakládá v roce 1997 Agenturu Helas a spolu s ní i společenský klub Helas New Encounters Club. Ten do dnešní doby v pravidelných setkáních sdružuje významné zástupce českých a zahraničních korporací, ekonomy a majitele podniků z celé ČR.

Od snu k realitě

Na setkáních společenského klubu byla ovšem jako žena spíše výjimkou. "Říkala jsem si, že není možné, abych v Česku byla jedinou aktivní ženou. V návaznosti na to se mi jedné podzimní noci roku 1998 zdál sen o tom, že tyto aktivní ženy sdružuji. Uplynulo pět měsíců a pořádala jsem první setkání dámského klubu s názvem Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club."

Na činnost dámského klubu posléze v roce 2008 logicky navázala soutěží Ocenění Českých Podnikatelek (OCP). Po úspěších z prvních ročníků soutěže OCP se na Helenu Kohoutovou obrátily i další dvě instituce. Dnes tak pořádá i soutěž českých exportérů – Exportní cena DHL UniCredit – a ekonomický žebříček nejlépe rostoucích českých podniků – Štiky českého byznysu.

Bludný kruh, či přímka?

Přímá cesta bez zjevných překážek, zaškobrtnutí a slepých uliček, tak se mi jevil podnikatelský život Heleny Kohoutové. Motto dámského klubu ovšem zní: "Nežijme život v kruhu, snažme se z něj udělat přímku." Zajímá mě tedy, jestli se i ona někdy točila v kruhu a měla tendenci všeho snažení zanechat.

"Kdo se nikdy netočil v kruhu, nemohl by mluvit o přímkách. Neměl by zkušenosti a nebyl by důvěryhodný, autentický. Myslím si, že každý majitel firmy je svým nejlepším pomocníkem a zároveň škoditelem. Je třeba se stále učit a nezastavit se na půli cesty. Pocity všeho nechat samozřejmě byly, ale vždy zvítězila moje vize. Není to už jen o mně samotné, mám za sebou celý tým podnikatelů a partnerů, jejichž posláním je měnit podnikatelské podhoubí v Česku."

Helena Kohoutová se vyznačuje třemi „pé“. Je profesionálka, pořadatelka a zejména perfekcionistka. "Nesnáším diletantismus," tvrdí například. Být perfekcionista a zároveň řídit několik velkých projektů a pořádat řadu setkání nelze snadno skloubit. "Musíte být otevřená novým věcem a hledat cesty, jak si mnohé usnadnit a umět práci delegovat," říká.

Jako velkého pomocníka ve svém byznysu proto vnímá moderní technologie, které jí pomáhají si organizovat nejen čas, ale i utříbit myšlenky.

Chytré spojení

"V letošním roce jsem musela vymyslet některé velké věci. Každý měsíc jsem proto týden trávila v zahraničí, kde mám jisté zázemí a kde se mi dobře přemýšlí. Tím odloučením získám jistý nadhled nad tím, co se děje tady v Praze. Přestože zde fyzicky nejsem, nikdo z mých klientů moji nepřítomnost nezaznamená." 

Se svým týmem je ve spojení prostřednictvím videokonferencí a dalších on-line komunikátorů. Na éru USB disků a jiných datových nosičů dnes v agentuře jen vzpomínají, protože veškerá data ukládají do cloudu. "Na moderních technologiích mě fascinuje, že můžete odkudkoli dělat, co vás baví. V přímém spojení můžete být z Česka, Anglie, Kypru, prostě z celého světa. Jediným požadavkem je mít notebook nebo chytrý telefon a připojení k internetu. Příjemným bonusem je i to, že vás to nestojí ani korunu navíc."

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se