Rezidenční trh v Česku v následujících dvou letech mírně poroste. Nahoru ho potáhnou hlavně Praha a Brno, regiony budou nadále zaostávat, uvádí studie developerských společností 2014, kterou ve čtvrtek představily společnosti CEEC Research a KPMG ČR.

V příštím roce developeři očekávají meziroční růst o 1,9 procenta, v roce 2016 pak o 2,1 procenta. Výraznější růst počtu prodaných nových bytů bude v Praze (a to 6,1 procenta v roce 2015 a 4,2 procenta v roce 2016), kde by se měly prodeje držet nad hranicí 5000 prodaných nových bytů ročně. Krok s hlavním městem dokáže držet jen Brno, kde však developeři prodají desetkrát méně nových bytů.

"Rezidenční trh je dnes rozdělen na dvě zásadně odlišné skupiny - Prahu s Brnem, kde se byty staví a prodeje pět let po sobě rok od roku rostou. A na zbývající část republiky, kde se naopak byty v bytových domech v současné době téměř nestaví," poznamenal předseda představenstva developerské společnosti Trigema Marcel Soural, podle nějž bude klíčové, aby se trh v těchto dvou městech "nepřehřál".

"Jde o to, aby developerské společnosti nevrhly na trh zbytečně mnoho nových projektů, které pak ve finále nenajdou své kupce. Na druhou stranu by stavebnictví i developmentu pomohlo, kdyby trh a poptávka po bytech v regionech mimo Prahu a Brno žila," dodal Soural.

Rezidenční developeři se neobávají, že by jim příliv nových bytů způsobil přebytek neprodaných. Očekávají totiž, že poptávka v celém Česku poroste o 1,9 procenta v roce 2015 a o 1,4 procenta v roce 2016. Nejrychlejší rozvoj bude podle studie opět v Praze, kde se čeká růst poptávky po novostavbách až o šest procent v roce 2015 a o 4,5 procenta v roce následujícím.

Ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek upozornil, že rostoucí poptávku využijí stavitelé bytů k tomu, aby je zdražili. Zdražení v příštím roce plánuje více než polovina ředitelů developerských společností. Předpovídají to i stavební firmy.

"Očekávám růst ceny bytů, a to zejména v nižších cenových kategoriích, kvůli růstu cen stavebních prací. Velké a střední stavební společnosti často přenášely a přenášejí své problémy na subdodavatele, a ti jsou již vyčerpáni a jednoznačně si už vybírají, s kým budou spolupracovat a za jakých podmínek. Podobně se chovají klíčoví hráči ve výrobě materiálů. Ti už pomalu avizují růst cen, který se jednoznačně musí promítnout do koncové ceny pro developera," prohlásil generální ředitel stavební společností Průmstav Rafael Moreno.

Zájem o nové byty roste hlavně v Praze. Během devíti měsíců letošního roku prodali developeři v hlavním městě 4250 nových bytů, což je meziročně o 22,7 procenta více. Developeři odhadují, že celkové letošní prodeje vzrostou proti loňsku o 10 procent na 5500 až 5600 bytů. Na konci třetího čtvrtletí bylo v nabídce developerů v Praze 7 tisíc nových bytů s celkovou ceníkovou hodnotou 32 miliard korun.

Hlavní město má v rámci bytové výstavby v České republice dominantní postavení, 60 procent dokončených bytů leží právě na území Prahy. Z regionů mírně vyčnívá ještě Brno, v ostatních krajích se postaví maximálně jen desítky nových bytů ročně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist