Japonská centrální banka (BOJ) v pátek překvapila investory a oznámila stimulační opatření na podporu tamní ekonomiky. Japonské akciové trhy po nečekané zprávě dosáhly svých sedmiletých maxim a jen oslabil. Vůči dolaru je japonská měna na šestiletém minimu.

Banka se rozhodla nakoupit další aktiva, aby rozšířila peněžní základnu a plánuje do třetí největší světové ekonomiky ročně napumpovat asi 80 bilionů jenů (15,9 bilionu korun). Centrální banka tak rozšiřuje již zahájený rozsáhlý program nákupů dluhopisů a aktiv.

Banka rovněž uvedla, že ztrojnásobí své nákupy na trzích s fondy nemovitostí a rozšíří nákup vládních dluhopisů. K uvolnění měnové politiky se banka odhodlala po roce a půl. Chce tak zmírnit dopady, které mělo dubnové zvýšení prodejní daně na hospodářský růst a výdaje spotřebitelů.

Japonský hlavní index Nikkei 225 prudce reagoval na oslabení domácí měny a vyskočil o 4,8 procenta na svou nejlepší úroveň od roku 2007. Jen klesl k dolaru o dvě procenta a momentálně je na úrovni 111,470 jenu za dolar.

Pro uvolnění měnové politiky hlasovalo pět z devíti členů měnového výboru BOJ, včetně guvernéra Haruhika Kurody, který v posledních týdnech zachovával mlčení a své záměry nenaznačoval. Trhy takové rozhodnutí nečekaly. Například v průzkumu agentury Bloomberg tento krok předvídali jen tři z 32 oslovených analytiků.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru