Vláda příští týden zastaví přechod České pošty na akciovou společnost. Na dnešní schůzce se na tom shodl ministr financí Andrej Babiš (ANO) s ředitelem pošty Martinem Elkánem, informovala Česká televize (ČT). Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se nyní bude vláda soustředit na stabilizaci pošty, zachována prý bude současná pobočková síť.

"S panem ředitelem jsme si porozuměli, pochopil jsem, jaká je strategie," řekl ČT Babiš. Vyžaduje ale splnění některých podmínek, na jednání si například přinesl zhruba 30 otázek k hospodaření podniku. "Seznam nájemních smluv s třetími osobami, seznam, kde pošta pronajímá majetky, seznam nepotřebného majetku k prodeji," sdělil. Elkán slíbil vypracovat odpovědi do dvou týdnů.

Stabilizaci pošty pomůže podle Sobotky i změna poštovního zákona, který by měl do podniku přivést peníze například za udržení poboček. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) již dříve řekl, že na provozu sítě poboček tratí České pošta 2,4 miliardy korun ročně.

Poště v současnosti klesají výnosy z tradičního doručování listovních zásilek a hledá nové obchodní příležitosti. Zvažuje například doručování volně prodejných léků nebo vytvoření virtuálního operátora. Mohla by také požádat o bankovní licenci a poskytovat bankovní služby sama místo nynější ČSOB.

Státní podnik Česká pošta provozuje téměř 3300 poboček. Roční zisk pošty je kolem 300 milionů Kč a tržby 20 miliard korun.