Společnost Virgin Galactic britského miliardáře Richarda Bransona doufá, že zahájí pokusné lety s novou vesmírnou lodí do půl roku. Firma přišla před týdnem při havárii v kalifornské poušti o vesmírné plavidlo SpaceShipTwo, na jejíž palubě zahynul jeden z jejích pilotů.

"Je možné, že zkušební lety další kosmické lodě začnou v příštích šesti měsících, před skončením vyšetřování nehody," uvedla v pátek firma v e-mailu pro agenturu AFP.

Vyšetřování vede americký úřad pro bezpečnost v letecké dopravě (NTSB), který před čtyřmi dny uvedl, že příčinou nehody mohlo být předčasné spuštění funkce pro sestupný manévr. To mohly zavinit mechanické problémy nebo chybující pilot.

Šéf NTSB Christopher Hart ale prohlásil, že činit definitivní závěry je předčasné a že bude nutné si na ně počkat ještě řadu měsíců. Úřad v neděli oznámil, že úplné vyšetření havárie může trvat i rok. V Mohavské poušti vyšetřovatelé našli už téměř všechny trosky vesmírné lodi.

Nehoda údajně nenarušila optimismus amerického prezidenta Baracka Obamy v úspěšný rozvoj komerčního vesmírného průmyslu, který pro vládu USA představuje především finanční úspory. Právě za Obamy byly privatizovány části programů amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist