Miliony pracovních míst ve Velké Británii se mohou podle studie o dopadech nových technologií na pracovní trh v průběhu příštích dvaceti let ocitnout v ohrožení.

Vývoj v oblasti nových technologií, automatizace a robotizace způsobí, že až 35 procent stávajících pracovních míst bude zrušeno a zaměstnance nahradí stroje, tvrdí studie, které vypracovala Oxfordská univerzita a poradenská společnost Deloitte.

Podle Národního statistického úřadu bylo v období od června do srpna tohoto roku ve Velké Británii zaměstnáno 30,76 milionu lidí.  Avizované změny by měl pocítit každý třetí z nich.

Tento trend je zřetelný zejména na pracovních pozicích, kde jsou vykonávány opakované činnosti a také v oblasti administrativních či podpůrných služeb. Běžným požadavkem se při obsazování těchto pracovních míst se stávají počítačová gramotnost, kreativita a organizační schopnosti, uvádí studie.

Nově zveřejněný materiál vychází z původní studie Michaela Osborna a Carla Benedikta Freye, kteří působí na Oxfordské univerzitě. V té se oba výzkumníci věnovali dopadu automatizace na americký trh práce. Podle ní 47 procentům pracovních míst v USA hrozí automatizace.

Nově zpracovaná studie, věnující se Velké Británii a samostatně pak Londýnu, přinesla zajímavé zjištění. Pracovní pozice s ročním platem méně než 30 tisíc liber jsou až pětkrát více ohroženy, než pozice s ročním platem nad 100 tisíc liber. V Londýně je v případě hůře placeného zaměstnání (pod 30 tisíc liber ročně) tato pravděpodobnost až osminásobná.

Zatím co až 35 procent zaměstnanců ve Velké Británii je vystaveno vysokému riziku ztráty stávající pracovní pozice, u dalších 40 procent je toto riziko nízké nebo prakticky nulové.

Přímo v Londýně je automatizací ohroženo 30 procent pracovních míst, přičemž v 51 procentech je opět riziko nízké či nulové. Za vysoce rizikové jsou z pohledu této studie považovány pracovní pozice v oblasti prodeje a služeb, dopravy, stavebnictví, těžebního průmyslu a výroby. Nejméně ohrožené jsou pracovní místa v oblasti finančních služeb, informačních technologií, vzdělávání, právní služby, pozice v oblasti zdravotnictví, umění a médií, ale také inženýrské nebo vědecké pozice.

"Pokud nedojde k plnému pochopení přicházejících změn, hrozí Velké Británii v průběhu následujících dvaceti let vysoké riziko nezaměstnanosti, což zároveň znamená i další prohlubování propasti mezi chudými a bohatými," konstatoval Angus Knowles-Cutler, vedoucí partner společnosti Deloitte. Samostatný výzkum, který se týkal jednoho sta londýnských firem však ukázal, že většina z nich již na tyto změny dostatečně reaguje.