Ukrajinská hřivna v úterý vůči americkému dolaru klesla na nové rekordní minimum 15,84 hřivny za dolar a silně oslabily také ukrajinské akcie. Důvodem jsou rostoucí obavy, že situace na východě země se zhoršuje, řekli analytici agentuře Bloomberg. Hřivna vůči dolaru klesla o více než šest procent a hlavní index ukrajinských akcií o 6,4 procenta. Výnosy ukrajinských eurobondů se přiblížily rekordnímu maximu.

"Pohyby trhu, které vidíme, jsou převážně řízeny strachem, že boje na Donbasu po zprávách o posilách pro separatisty z Ruska výrazně zesílí," uvedl makléř společnosti Dragon Capital Fjodor Bagněnko. Oslabování hřivny podle něj vyvolává obavy i na místním akciovém trhu.

Hřivna již od začátku letošního roku klesla k dolaru o 48 procent, což je nejvyšší ztráta ze všech světových měn, které agentura sleduje. Ruský rubl vůči dolaru oslabil zhruba o 29 procent.

Na východě Ukrajiny pokračuje porušování stále platného příměří a dál tam umírají lidé. Ukrajinská armáda v úterý přiznala dalších pět mrtvých. Vzhledem k množícím se informacím o pohybu vojenských kolon s děly a obrněnými vozidly se zvyšují obavy, že se brzy v plné síle obnoví ozbrojený konflikt. Evropská unie a USA pohrozily zpřísněním sankcí vůči Rusku, které podle nich pokračuje ve vyzbrojování povstalců.

Ukrajinská centrální banka minulý týden opustila plán udržet cílový směnný kurz na 12,95 hřivny za dolar. Intervence na podporu hřivny totiž v říjnu snížily devizové rezervy Ukrajiny na 12,6 miliardy dolarů (279,4 miliardy korun), nejníže za více než devět let. Flexibilnější kurz hřivny je jednou z podmínek záchranného úvěru od Mezinárodního měnového fondu.

Investoři se zbavovali ukrajinských aktiv také po prohlášení německého ministra zahraniční Franka-Waltera Steinmeiera, podle něhož jsou na východě Ukrajiny v plném proudu přípravy na násilný konflikt. Výnos dolarových dluhopisů se splatností v červenci 2017 v úterý vzrostl o 14 bazických bodů na 16,13 procenta a přiblížil se rekordu 16,32 procenta z minulého měsíce.

Ekonom finančního ústavu Standard Bank Group Timothy Ash poznamenal, že pokles hřivny poukazuje na snahu Ukrajinců nakupovat zahraničí měny v obavě, že konflikt na východě země se ještě bude zhoršovat. Ukrajina a její měna tak čelí krizi důvěry. Pokles kurzu měny také zvýší náklady na záchranu zadlužených ukrajinských bank, protože se jim sníží kapitál a naopak se zvýší objem špatných úvěrů.

Ruský rubl po pondělním vzestupu obnovil prudký pokles

Ruský rubl po svém pondělním prudkém oživení v úterý obnovil propad. Měnu stahují dolů obavy z dopadu západních sankcí na ekonomiku a také pokles cen ropy. Na počátku týdne rubl podpořilo rozhodnutí centrální banky zavést volně plovoucí kurz a měnu posílila i vyjádření prezidenta Vladimira Putina.

Kurz rublu však v úterý klesl o 2,2 procenta na 46,86 rublu za dolar a vůči euru oslabil o 2,5 procenta, uvádí agentura Reuters. Díky prudkému pondělnímu vzestupu si ale ruská měna stále ještě zachovává odstup od pátečního rekordního minima 48,6 rublu za dolar.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru