Rok 2014 přinesl v souvislosti s rekodifikací soukromého práva řadu změn. Mezi nimi i zjednodušení pro založení společností s ručením omezeným. Od ledna je totiž možné založit "eseróčko" s kapitálem ve výši pouze jedné koruny. Třebaže možnosti "eseróčka" za korunu využila necelá desetina podnikatelů, došlo v prvním pololetí letošního roku k výrazným změnám především v kapitálové vybavenosti těchto společností. Průměrná výše základního kapitálu vloženého do společnosti s ručením omezeným byla během prvních šesti měsíců letošního roku 253 tisíc korun, což je o více než 300 tisíc méně než v loňském roce. 

Snížil se i počet nově vzniklých akciových společností a současně poklesla i průměrná výše jejich základního vkladu. Co dále zapříčinily změny v občanském zákoníku, je vznik nových specifických typů společností. Jsou jimi například sdružení, organizační jednotky sdružení a zájmová sdružení právnických osob. Během prvních 6 měsíců letošního roku tak vzniklo celkem 19 381 nových společností, což je o 5 200 společností více než v loňském roce během stejného období. 

Vybavenost kapitálem klesá

Srovnávaná období se liší především z hlediska kapitálové vybavenosti. Zatímco v prvním pololetí roku 2013 nateklo do kapitálových společností více než 12,3 miliardy korun, v letošním roce to bylo pouze 4,8 miliardy, což představuje meziroční propad o více než 60 procent. K velkému rozdílu mezi loňským a letošním rokem přispěly jak společnosti s ručením omezeným, tak také akciovky.

Počet nově založených akciových společností poklesl z 310 na 192, změnila se však také průměrná výše základního vkladu. Ta dosáhla v loňském roce téměř 18 milionů korun, zatímco údaje za první pololetí letošního roku hovoří pouze o necelých 9 milionech. Oba faktory se potom odrazily v celkové sumě základního kapitálu, která během prvních šesti měsíců letošního roku byla jen okolo 1,7 miliardy korun, což představuje oproti roku 2013 pokles o téměř 70 procent. Za první pololetí loňského roku totiž do akciovek nateklo více než 5,5 miliardy korun.

Zdroj: CRIF 

"Naproti tomu pokles celkové kapitálové vybavenosti nově vzniklých společností s ručením omezeným lze zcela jednoznačně přičíst na vrub novým podmínkám pro jejich založení, neboť jejich počet z roku na rok mírně vzrostl," vysvětluje Jan Cikler, projektový manažer aplikace Cribis a portálu www.informaceofirmach.cz.

Téměř dvě třetiny společností s ručením omezeným založených v prvním pololetí roku 2014 měly základní kapitál nižší než 200 tisíc korun. Naopak symbolickou jednokorunovou výši základního kapitálu využilo jen 8 procent podnikatelů. Více než polovina společností s ručením omezeným vstupovala letos na trh se základním kapitálem do výše 50 tisíc korun.

Zdroj: CRIF 

"I přes větší volnost při zakládání s. r. o., kterou mají podnikatelé počínaje letošním rokem, bylo letos založeno nejvíce společností právě se základním kapitálem ve výši 200 tisíc Kč, a to necelá třetina. Naopak společností s kapitálem vyšším než 200 tisíc byla pouhá 4 procenta, tedy stejný podíl jako v loňském roce," dodává Cikler. Průměrná výše základního kapitálu vloženého do společnosti s ručením omezeným dosáhla během prvního pololetí letošního roku 253 tisíc korun, což je o více než 300 tisíc méně než v loňském roce. Celková kapitálová vybavenost nově vzniklých společností s ručením omezeným poklesla z 6,8 miliardy korun v roce 2013 na 3,1 miliardy korun.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se