V Česku plánuje během příštích dvanácti měsíců nějakou akvizici 33 procent firem, což je téměř třikrát více než před dvěma roky. Celosvětově je to 40 procent podniků, nejvíc za poslední tři roky. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu Barometru investiční důvěry poradenské firmy EY, kterého se v září 2014 zúčastnilo přes 1600 vedoucích pracovníků firem z 62 zemí celého světa včetně 90 generálních a finančních ředitelů z ČR.

Je tak velká naděje, že se transakční aktivita celosvětově vrátí po pětiletém propadu na předkrizovou úroveň roku 2006. Drtivá většina (97 procent) českých společností má zájem o transakce do 250 milionů dolarů (5,5 miliardy korun) s cílem investovat do rozšíření své hlavní podnikatelské činnosti. Celosvětově má podobná očekávání 81 procent manažerů.

Zatímco rok 2014 byl rokem několika "megatransakcí", v nejbližší budoucnosti by hlavním motorem mohly být středně velké obchody. Už letošní rok byl pro fúze a akvizice poměrně příznivý, přesto téměř dvě třetiny (60 procent) respondentů celosvětově předpokládají, že objem akvizic se v následujících dvanácti měsících dále zvýší.

"Po letech poklesu nebo stagnace transakční aktivita v ČR znovu oživuje. Jak jsme předpověděli v předchozím vydání barometru, rok 2014 přinesl vlnu megatransakcí. Tyto miliardové transakce mají řetězový efekt. Posílily investiční důvěru a podnítily aktivitu i v segmentech s menšími transakcemi. Zájem o koupi podniků je aktuálně největší za poslední tři roky," uvedl vedoucí partner transakčního poradenství EY ve střední a jihovýchodní Evropě Vladislav Severa.

Na 63 procent oslovených českých respondentů uvedlo, že poměr dluhu jejich firem k vlastnímu kapitálu činí méně než 25 procent, tedy že by ustály i případné zvýšení úrokových sazeb v blízké budoucnosti. Na globální úrovni je situace podobná jako v ČR.

"Díky stabilním cenám aktiv a rostoucí důvěře v globální ekonomiku jsou teď perspektivy fúzí a akvizic mnohem optimističtější," doplnil senior konzultant oddělení transakčního poradenství EY v ČR Jaroslav Zelenka. Po letech ekonomické nejistoty poskytuje nynější stabilita konečně spolehlivý základ pro strategické plánování. Nicméně není podle něj pochyb o tom, že manažeři budou vývoj politických událostí dál pozorně sledovat.