Teroristé ovládající část Sýrie a Iráku, známou jako Islámský stát, zveřejnili záměr spustit do oběhu vlastní měnu. "Stát", který neuznává žádná země na světě, nemá ministerstva a čelí leteckým náletům USA tak chce posílit svou nezávislost. Jeho měna tudíž nemá být nijak navázána na globální finanční trhy jako je tomu například u české koruny nebo eura. Půjde tedy pouze o mince.
Hodnota nové měny má spočívat v množství drahého kovu v ní obsažené a od něj se odvozovat. Jde tedy o návrat k takzvanému zlatému standardu - systému, který i evropská platidla nebo americký dolar opustila před necelou stovkou let. V té době se navíc zlatý standard už používal převážně ke krytí papírových peněz (dnes nazývaných bankovky).
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.












