Teroristé ovládající část Sýrie a Iráku, známou jako Islámský stát, zveřejnili záměr spustit do oběhu vlastní měnu. "Stát", který neuznává žádná země na světě, nemá ministerstva a čelí leteckým náletům USA tak chce posílit svou nezávislost. Jeho měna tudíž nemá být nijak navázána na globální finanční trhy jako je tomu například u české koruny nebo eura. Půjde tedy pouze o mince.

Hodnota nové měny má spočívat v množství drahého kovu v ní obsažené a od něj se odvozovat. Jde tedy o návrat k takzvanému zlatému standardu - systému, který i evropská platidla nebo americký dolar opustila před necelou stovkou let. V té době se navíc zlatý standard už používal převážně ke krytí papírových peněz (dnes nazývaných bankovky).

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se