Členové skupiny G20, která sdružuje největší ekonomiky světa, se v australském Brisbane dohodli na sérii opatření, která by měla vést k obnovení růstu jejich ekonomik o 2,1 procenta v příštích pěti letech. Dosáhnout toho chtějí pomocí investic do infrastruktury a podporou obchodu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Politici se na dvoudenním summitu shodli také na užší spolupráci v potírání daňové kriminality a korupce. Neprošel ovšem návrh předsedy Evropské komise (EK) Jeana-Claudea Junckera, aby si státy automaticky vyměňovaly informace o modelech optimalizace daní velkých koncernů na jejich území.

Podle agentury DPA zablokovaly dohodu především Austrálie, Japonsko a Velká Británie. Sám Juncker přitom v současnosti čelí kritice, že Lucembursko v minulých letech, kdy byl jeho premiérem, umožnilo tajnými dohodami okolo 340 nadnárodním firmám platit jen velmi nízké daně.

Shoda panovala mezi politiky na plánu posílení pravomocí některých mezinárodních finančních institucí, čímž chtějí prý hlavně předejít možnému opakování světové hospodářské krize z roku 2008.

V závěrečném prohlášení vyzvala ale skupina G20 Spojené státy, aby přestaly blokovat reformu Mezinárodního měnového fondu. Změny, které ostatní státy prosazují již čtyři roky, dosud nenašly podporu v americkém Kongresu. Reforma by měla v nejmocnější finanční organizaci světa zvýšit vliv rostoucích ekonomik jako jsou Čína nebo Indie.

Na okraj jednání skupiny G20 pokračovaly také rozhovory evropských politiků s USA o dohodě o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). Shodli se na intenzivnějším vyjednávání v následujících dvanácti měsících.

Podle německé kancléřky Angely Merkelové je rychlá dohoda nutná vzhledem k rostoucí konkurenci v Asii. Šéf EK Juncker ale znovu zdůraznil, že EU dohodě neobětuje žádné ze svých standardů, například v oblasti kvality potravin.

Další závěry setkání hlav vlád a států G20 se týkaly mimo jiné podpory akcí namířených proti globálním klimatickým změnám. Členové skupiny G20 také údajně chtějí usilovat o to, aby výsledky klimatické konference plánované na konec roku 2015 do Paříže byly právně závazné.

Podle premiéra hostitelské země Tonyho Abbotta se v příštím roce vůbec poprvé setkají také ministři zemí G20 zodpovědní za energetiku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist