Vozy automobilky Tatra budou v Mexiku pomáhat při záplavách. Společnost vyhrála výběrové řízení na dodávku vozů pro tamní státní organizaci, která se zabývá bojem s povodněmi. A vyveze tam prvních 16 vozidel.

Pro kopřivnickou automobilku je to první referenční zakázka v této americké zemi, její hodnota přesahuje 73 milionů korun, uvedl mluvčí Andrej Čírtek. Tatra podle něj očekává, že po splnění zakázky dostane objednávku na další vozy, přičemž by pak na základě dobrých referencí chtěla v Mexiku oslovit potenciální klienty z dalších sektorů, jako jsou například těžařství nebo stavebnictví.

Podle Čírtka Tatra ve výběrovém řízení uspěla díky jízdním vlastnostem a schopnostem v terénu i vyšší nosnosti vozidel mimo silnice ve srovnání s konkurencí. "Například schopnost vozidel brodit až do výše 1620 milimetrů při zvýšené poloze pérování nenabízel žádný z konkurentů," uvedl.

Automobilka do Mexika dodá 16 stejných podvozků, které se liší nástavbou. Čtyři vozy mají valníkovou plošinu a hydraulickou ruku, 12 bude mít napevno nainstalovanou nástavbu v podobě velkokapacitního čerpadla. Čerpadlové nástavby se budou instalovat až v Mexiku před předáním zákazníkovi.

"V případě spokojenosti zákazníka s našimi vozidly lze očekávat tyto objednávky každý rok," uvedl Karel Ritschel, projektový manažer společnosti Tatra Trucks, jíž od loňska automobilka patří.

Společnost Tatra Trucks vlastní z 65 procent Jaroslav Strnad a ze 35 procent společnost Promet Tools Reného Matery. Automobilku získali v dražbě, kam se dostala kvůli dluhům. V loňském roce Tatra prodala 722 vozidel, letos jich prodá asi 840. Tatra zaměstnává 850 lidí, dalších asi 500 zaměstnanců mají dceřiné firmy Taforge a Tafonco.