V České republice bude brzy možné zaplatit za bitcoiny i na poště nebo terminálech Sazky. Společnost world BTC business (wBTCb) dokončuje aplikaci, díky níž počet míst, kde se dá zaplatit za tuto kryptoměnu hotovostí, vzroste na několik tisíc. Pro HN to uvedl Martin Stránský, generální ředitel firmy, která je jednou ze společností, jež v České republice provozují automaty na bitcoiny a umožňují obchodování s virtuální měnou.

V internetové aplikaci si zákazník virtuální měnu objedná a následně dostane kód od služby superCASH. Pomocí tohoto kódu pak firmě zaplatí v hotovosti na přepážce či u terminálu. Aplikace wBTCb tak využije podobnou platební metodu, jakou již využívá například portál Aukro.cz nebo dopravce Student Agency.

Bitcoin

Bitcoin je virtuální měna a platební systém, za jehož zakladatele je považovaný tajemný Satoshi Nakamoto. Měnu využívají mimo jiné počítačoví nadšenci, spekuluje se s ní i na burze.

V České republice existuje několik bitcoinových bankomatů, a to v Praze, Brně, Ostravě a Plzni.

Bitcoiny se dá v ČR zaplatit například na některých pobočkách řetězce s rychlým občerstvením Subway nebo na webu DámeJídlo.cz.

Kurz bitcoinu je momentálně přibližně 1 BTC = 7775 CZK.

Tím by se rozšířila možnost fyzické platby za bitcoiny o téměř 8000 poboček a zároveň by zákazník dostal potvrzení o zaplacení. Dosud platilo, že pokud chtěl Čech koupit bitcoiny hotovostí, využil některý z automatů ve velkých městech nebo musel koupi virtuálních mincí domluvit přímo s některým z vlastníků. 

Smlouva firmy wBTCb se službou superCASH je již uzavřená, nejistá je pouze doba zprovoznění celé služby. "Velmi rád bych systém spustil začátkem prosince. Rozhodující je ale bezpečnost systému," uvedl Stránský, podle něhož se dolaďuje bezpečnost samotné internetové aplikace.

Rozšíření možností plateb za bitcoiny o další fyzická místa neplánuje. "Není to třeba, obchodních míst je velmi mnoho," zdůvodňuje Stránský.

Sama Česká pošta o nové službě neví – platba probíhá pomocí prostředníka superCASH. Přepážka pošty tak pouze zprostředkuje převod peněz. Platby tak bude možné uskutečnit na jedné z 3300 pošt, terminálech Sazky, které se nacházejí například v trafikách či na benzinových pumpách, a také terminálech Europay.

Bitcoin je virtuální měna, založená na kryptografii. Platby jejím prostřednictvím probíhají výhradně online, a transakce tak probíhá stejnou rychlostí bez závislosti na vzdálenosti nebo státních hranicích. Objevují se ale samozřejmě i případy zneužití. Kvůli rozsáhlé ztrátě například na začátku roku zkrachovala největší bitcoinová burza Mt. Gox.

V České republice se zase soudí publicista František Fuka s Janem Bílkem z Plzně kvůli podvodu třetí osobou. Kvůli vlastnostem bitcoinu je však podvodník prakticky nedohledatelný.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se