Ukrajina očekává v prosinci nebo na začátku příštího roku obnovení dovozu zemního plynu z Maďarska, který Budapešť pozastavila v září. V Bratislavě to na energetické konferenci řekl šéf ukrajinské plynárenské společnosti Naftogaz Andrij Kobolev, podle něhož Ukrajina v případě potřeby také obnoví dovoz plynu z Ruska. Maďarský ministr národního rozvoje Miklós Seszták upozornil, že zpětné dodávky plynu na Ukrajinu budou možné, až jeho země naplní vlastní zásobníky.

Dovoz plynu z EU je důležitý pro snížení závislosti Ukrajiny na dodávkách plynu z Ruska, které byly kvůli sporu obou zemí o cenu suroviny a nezaplacené účty letos v červnu zastaveny. Ukrajina od září odebírá plyn také ze Slovenska.

"Doufáme, že dodávky z maďarské trasy budou obnoveny v prosinci letošního roku nebo v lednu roku příštího. Jednáme s maďarskými kolegy," prohlásil Kobolev. Maďarský ministr Seszták ale upozornil, že Maďarsko nebude s to zajistit dodávky zemního plynu na Ukrajinu, dokud nenaplní vlastní zásobníky. Ty jsou v současnosti podle Reuters naplněny na 71,2 procenta.

Ukrajina po nedávném zvýšení kapacity plynovodního propojení se Slovenskem dokáže ze země pod Tatrami dovážet téměř miliardu metrů krychlových plynu měsíčně. "Jsme přesvědčeni, že to byl důležitý krok, který nám pomáhá diverzifikovat dodávky plynu, dělá naši situaci stabilnější a dává dodatečnou garanci dodávek plynu ukrajinským spotřebitelům," uvedl Kobolev.

Šéf Naftogazu doplnil, že v závislosti na počasí a spotřebě bude Ukrajina také dovážet až jednu miliardu metrů krychlových plynu měsíčně z Ruska. Kobolev už dříve prohlásil, že Ukrajina se bude snažit dovozu plynu z Ruska co nejvíce vyhýbat. Na podmínkách prozatímního obnovení dodávek v zimních měsících se obě země za asistence Evropské komise dohodly koncem října. Tyto dodávky si Kyjev bude muset předplatit.

Spotřeba plynu na Ukrajině se obvykle pohybuje kolem 50 miliard krychlových metrů ročně. Těžba na Ukrajině dosahuje zhruba poloviny tohoto objemu, letos však bude nižší kvůli anexi poloostrova Krym Ruskem.

Mládek: Plyn přes Ukrajinu je pro Česko stále nejlepší řešení

Na stejné konferenci se k vlastní energetické bezpečnosti vyjadřovali i zástupci zemí visegrádské čtyřky. Navzdory budování alternativních tras na dodávky zemního plynu mají země V4 zájem na dovozu plynu a ropy z Ruska přes Ukrajinu. 

"Stále si myslíme, že tou nejlogičtější cestou, jak dopravovat plyn a také ropu, je trasa přes Ukrajinu. Máme zájem na tom, aby to fungovalo a aby se uskutečnila modernizace ukrajinských plynovodů a ropovodů," řekl novinářům český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek po schůzce s kolegy z dalších zemí visegrádské čtyřky.

Dodal, že státy V4 jsou v současnosti lépe připraveny na zásobování plynem než v roce 2009, kdy kvůli sporům mezi Ruskem a Ukrajinou přestal přes Ukrajinu proudit plyn do střední a západní Evropy. Slovensko tehdy zůstalo zhruba dva týdny bez dodávek této suroviny. Středoevropské země následně začaly budovat nebo posilovat plynovodní či ropovodní propojení. Od ledna příštího roku má například v komerčním provozu fungovat plynovod mezi Slovenskem a Maďarskem.

Ministři podle Mládka na dnešní schůzce v Bratislavě, která se konala u příležitosti slovenského předsednictví v uskupení V4, jednali také o budování plynovodu z Polska přes Českou republiku do Chorvatska. "Byla by možnost alternativních dodávek plynu pro všechny země visegrádské čtyřky," poznamenal ministr. Dodal, že v polském přístavu Świnoujście se staví nový terminál a podobný plynovodní terminál by měl být postaven na chorvatském ostrově Krk.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist