Zástupci českých podnikatelů uzavřeli při úterní návštěvě Izraele čtyři dohody o spolupráci.
Pardubická společnost Retia bude vyrábět a provozovat radary protivzdušné obrany s izraelským výrobcem radarových technologií ELTA Systems Ltd.
Společnost Dekonta bude zase pracovat na vyčištění kontaminovaných území s izraelskou firmou SAR 17.
Další memoranda se týkají výzkumu v oblasti chemického průmyslu a spolupráce pojišťovacích společností.
Firma Dekonta, která v minulých letech zajišťovala například sanaci žateckého letiště v Ústeckém kraji, se bude spolu s blízkovýchodním partnerem ucházet o zakázky přímo v Izraeli. "Budeme mít na starosti technologii, SAR 17 bude získávat zakázky," řekl místopředseda dozorčí rady firmy Dekonta Petr Mothejl.
Podle něj je izraelské území znečištěno chemickým průmyslem a zároveň činností vojenských základen. "Ekologie a ochrana životního prostředí nebyla v Izraeli dosud tak preferovaná, až v poslední době se vypisují tendry na čištění kontaminovaných území. Tato oblast byznysu se tu otvírá. Máme šanci vstoupit na trh jako silný partner," uvedl Mothejl.
Pardubická Retia bude s firmou ELTA Systems Ltd. spolupracovat při výrobě nebo provozování zařízení ELTA AD-STAR ELM-2288. "Je to spolupráce v oblasti 3D radarů, které bychom chtěli nabídnout naší armádě, ale i armádám Slovenska a Maďarska," řekl ředitel společnosti Retia Petr Novák.
Česká armáda podle Nováka uvažuje o pořízení pěti radarů, které by měly být v provozu v roce 2017. Retia bude podle dohody vyrábět klíčové komponenty radaru a rozhraní pro systémy velení a řízení a následné podpory provozu.
"Spolupráce je ale zaměřena i na třetí země a výzkum a vývoj," dodal Novák.
Další memorandum pak podepsala státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) s izraelskou úvěrovou pojišťovnou ASHRA. Cílem smlouvy je, aby pojišťující společnosti sdílely rizika vyplývající z vývozních kontraktů jejich vývozců do třetích zemí.
"Prakticky se uplatní v případech, kdy je český nebo izraelský vývozce hlavním dodavatelem vývozního projektu a využívá subdodávek vývozců z druhé země. Pokud izraelská společnost získá projekt a přizve české subdodavatele, EGAP pojistí právě rozsah českých dodávek. A naopak," uvedl generální ředitel EGAP Jan Procházka.
Poslední, čtvrtá dohoda se týkala výzkumu v oblasti chemického průmyslu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist