Nejen úřady, ale i řada komerčních subjektů, jako jsou banky a pojišťovny, ustupuje od zavedené papírové agendy a přechází na elektronickou komunikaci. Hlavními důvody tohoto trendu jsou finanční a časové úspory, právní nezpochybnitelnost takto podepsaného dokumentu a pak také fakt, že každý sedmý Čech dokumenty ztrácí.

Mezi zavedené způsoby e-komunikace v Česku patří datové schránky a dokumenty podepsané certifikovaným nebo biometrickým podpisem. "V letošním roce obdržela Finanční správa přes 2 700 000 ověřených datových zpráv a dokumentů. U daňového přiznání fyzických osob je podíl digitálních dokumentů zatím jen 5 %, ale naopak u přiznání DPH obdržíme elektronicky až tři čtvrtiny formulářů," potvrzuje Jitka Ježková, tisková mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Narůst elektronického podání daňového přiznání fyzických osob je velmi pozvolný, v roce 2011 ho využilo pouhé jedno procento a letos pět. Přiznání k DPH on-line se vyhouplo ze 17 procent v roce 2011 na letošních 76 procent.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.