Nejen úřady, ale i řada komerčních subjektů, jako jsou banky a pojišťovny, ustupuje od zavedené papírové agendy a přechází na elektronickou komunikaci. Hlavními důvody tohoto trendu jsou finanční a časové úspory, právní nezpochybnitelnost takto podepsaného dokumentu a pak také fakt, že každý sedmý Čech dokumenty ztrácí.

Mezi zavedené způsoby e-komunikace v Česku patří datové schránky a dokumenty podepsané certifikovaným nebo biometrickým podpisem. "V letošním roce obdržela Finanční správa přes 2 700 000 ověřených datových zpráv a dokumentů. U daňového přiznání fyzických osob je podíl digitálních dokumentů zatím jen 5 %, ale naopak u přiznání DPH obdržíme elektronicky až tři čtvrtiny formulářů," potvrzuje Jitka Ježková, tisková mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Narůst elektronického podání daňového přiznání fyzických osob je velmi pozvolný, v roce 2011 ho využilo pouhé jedno procento a letos pět. Přiznání k DPH on-line se vyhouplo ze 17 procent v roce 2011 na letošních 76 procent.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se