Německá vláda se shodla na podobě kvót pro ženy v čele firem. V dozorčích radách 100 největších podniků obchodovaných na burze bude muset být od roku 2016 nejméně 30 procent žen.

Dalších 3500 menších firem na burze si bude muset stanovit vlastní kvóty pro počet žen na nejvyšší úrovni vedení, uvedla televize n-tv. Detailní návrh zákona by vláda měla schválit v polovině prosince.

Kabinet kancléřky Angely Merkelové se na podobě kvót dohodl v úterý pozdě večer. Bavorská Křesťansko-sociální unie (CSU) předtím žádala odložení platnosti zákona, k jehož přijetí se vláda zavázala v koaliční smlouvě. Strana vyjadřovala obavy, že se firmám zúží prostor pro jednání a že zavedení kvót bude znamenat zátěž pro německou ekonomiku.

Podle současné dohody by firmám, které nesplní požadovaný podíl žen ve vrcholovém vedení, nehrozily finanční sankce. Podniky by ale musely nechat místa ve vedení podniku určená pro ženy neobsazená, dokud se nepodaří najít vhodné kandidátky.

Německou vládu už devět let vede žena a ženy také tvoří zhruba 40 procent současného kabinetu. Ve vrcholovém vedení firem jsou ale ženy stále ve výrazné menšině. V největších 30 firmách obchodovaných na burze zastávají ženy jen čtvrtinu míst v dozorčích radách. V představenstvech těchto firem je pouze sedm procent žen.