Miliardová Indie bohatne a s ní stále rychleji i její nejbohatší. Ze všech zemí Asie přibývá superbohatých lidí nejrychleji právě v Indii. Za uplynulý rok se tam počet občanů označovaných za superbohaté zvýšil o 9,5 procenta na celkem 8595 lidí.

Vyplývá to ze statistiky World Ultra Wealth Report 2014, která monitoruje celosvětově počet lidí s celkovým majetkem nejméně 30 milionů dolarů (zhruba 600 milionů korun), takzvané „superboháče".

O něco málo vzrostl v Indii samotný majetek držený nejbohatší populací. Za poslední rok to bylo o 8,3 procenta na 20 bilionů korun, což je dokonce vůbec nejrychlejší nárůst z 10 států s největším počtem „superboháčů“ na světě.

1417146575 1030 2

V Japonsku a Číně, tedy v zemích, jež Asii co do počtu nejbohatších vévodí, je přitom za letošek možné pozorovat zřetelné zpomalení v tomto trendu. V Číně vzrostl počet superbohatých o 3,7 procenta, a v Japonsku dokonce jen o 3,15 procenta. Tam přitom ještě v loňském roce přibylo nejbohatších obyvatel o téměř 12 procent.

Podle studie je to způsobeno stagnující japonskou ekonomikou a poklesem čínského realitního trhu, ale i velkým počtem lidí, kteří se přestěhovali do jiných zemí světa.

Na druhou stranu i přes rychlý nárůst je v Indii superboháčů stále málo. Alespoň v porovnání právě s Japonskem a Čínou, kde žije 14 720, respektive 11 070 velmi majetných obyvatel.

Vůbec nejpočetnější je superbohatá vrstva v USA s 69 560 lidmi, následuje Německo, Japonsko, Velká Británie a Čína. Globálně letos počet nejbohatších narostl o 6 procent na celkem 211 tisíc lidí s celkovým majetkem přesahujícím 30 bilionů dolarů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru