Evropská unie podrobila zátěžovým testům v tomto roce kromě bank také pojišťovny. A čtvrtina z nich by v následujících letech mohla mít problémy s finančními závazky k pojištěncům, pokud úrokové míry budou ještě delší dobu na svých minimech.
Evropský regulační úřad EIOPA sedm měsíců testoval, jak pojišťovny budou reagovat na problémy, které mohou nastat v ekonomice či na finančních trzích, a mohly by tak zapříčinit jejich finanční ztráty. Konkrétně zjišťoval výši kapitálových rezerv, z nichž by pojišťovny mohly vyplácet nároky pojištěnců.
"Pokračování současné situace nízkých výnosů by mohlo vést k tomu, že některé pojišťovny by měly za 8–11 let problémy s plněním závazků vůči svým pojištěncům," uvedl EIOPA ve svém prohlášení.
Kapitálové kritérium EIOPA by podle analytiků, jež oslovila agentura Reuters, měly splnit velké společnosti jako Allianz, Axa a Generali. Více ohroženy jsou menší pojišťovny, které měly potíže projít scénářem "dvojitého úderu", kdy klesají ceny investičních aktiv a zároveň roste hodnota budoucích závazků.
Regulační úřad nejmenoval konkrétní společnosti, které v testech neuspěly, tak jako to v říjnu udělala Evropská centrální banka. Ta zveřejnila jména 25 bank, které jejími stres testy neprošly.
Po útlumu se rozhýbal trh s pojistným. Jen za první pololetí se vybralo 59,3 miliardy - čtěte ZDE
Sedm podhodnocených: "Nejlevnější" akcie v USA mají rafinerie a pojišťovny - čtěte ZDE
Úřad nicméně uvádí, že 24 procent testovaných pojišťoven by nebylo schopno dodržet požadavky na výši kapitálu, který je klíčovou položkou. Některé pojišťovny se tak výrazněji potýkají s trvale nízkými úrokovými sazbami, které snižují výnosy v jejich portfoliích založených právě na pevných výnosech. Podle serveru Financial Times ale EIOPA nehodlá instituce, které neprošly testy, ihned pokutovat.
Evropská centrální banka udržuje svou základní úrokovou sazbu na prakticky nulové úrovni a letos na podzim začala s dalším uvolňováním měnové politiky pomocí nákupů dluhopisů. To vede k nízkým výnosům z relativně bezpečných státních dluhopisů a obligací krytých nemovitostmi a dalšími aktivy a snižuje zisky pojišťoven z investování vybraného pojistného. Pojišťovny tak nemohou dostatečně posilovat kapitál, aby měly v budoucnu dost peněz na výplatu nároků.
EIOPA uvedl, že se zátěžových testů zúčastnilo kolem 225 společností ze všech zemí Evropské unie a také z Norska, Švýcarska a Islandu. Prověřované pojišťovny se na objemu vybraného pojistného v Evropě podílejí 55 procenty.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist