Ceny pohonných hmot klesnou do vánočních svátků až o 50 haléřů. Předpovídají to oslovení analytici. Jako důvod uvádějí hlavně klesající cenu ropy na světových trzích.

Ta je způsobena mimo jiné rozhodnutím Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nereagovat na pokles cen ropy omezením těžby. V pondělí díky tomu zlevnila ropa Brent až na 67,53 dolaru za barel, což je nejníže od října 2009. OPEC přitom v listopadu těžila v průměru 30,30 milionu barelů suroviny denně, což je o 340 000 barelů méně než v předchozím měsíci. K poklesu produkce přispěly nepokoje v Libyi, úmyslně ale OPEC těžbu utlumovat nechce.

"Pokles cen ropy by se měl pozitivně promítnout i do cen za pohonné hmoty. Jak u benzinu, tak u nafty počítám v následujících dvou týdnech s poklesem cen průměrně o 30 až 50 haléřů," řekl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Podobné snížení cen čekají i další analytici, například podle analytika České spořitelny Ľuboše Mokráše bude ale rozsah zlevnění záležet na vývoji marží a kurzu koruny k dolaru. "Silnější dolar totiž zdražuje benzin v ČR," upozornil.

Ceny pohonných hmot klesají u českých pump od letních prázdnin. Podle společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje, klesla jen od začátku listopadu cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 o korunu, nafta průměrně zlevnila asi o 80 haléřů.

Marketingový ředitel CCS Marek Paneš ale upozornil, že se zlevňování příliš netýká frekventovaných silnic a dálnic. Podle něj to ilustrují například průměrné ceny v částech Prahy, kde leží většina čerpacích stanic na výpadovkách. "Například v Praze 7 stojí benzin a nafta průměrně skoro osmatřicet korun za litr, tedy prakticky stejně jako v červenci," dodal.

Podle analytika společnosti Colosseum Borise Tomčiaka je u hlavních tahů nízká konkurence mezi pumpami a velký podíl řidičů, kteří nejsou citliví na cenu. "Pokud člověk ušetří na jednom litru korunu, tak na celé nádrži je to asi šedesát až sedmdesát korun. Pro časově vytížené lidi nemá takováto úspora smysl, proto nehledají levnější čerpací stanici," dodal.

Analytici dodávají, že ceny pohonných hmot jsou v Česku jedny z nejlevnějších ve střední Evropě. Průměrně dráž než v tuzemsku se benzin a nafta prodávají v Rakousku, Německu i na Slovensku. Podle Nováka se naopak dlouhodobě vyplatí tankovat v Polsku. "Ceny pohonných hmot jsou tam průměrně i o více než dvě koruny na litru levnější," dodal.