Bývalý šéf Skansky Dan Ťok byl ve čtvrtek dopoledne oficiálně jmenován novým ministrem dopravy. Největší stavební uskupení v České republice ale už od listopadu řeší, kým ho nahradí. Nového generálního ředitele představí zaměstnancům a veřejnosti v pondělí odpoledne.

O šéfovi Skansky v Česku a na Slovensku rozhoduje švédská mateřská skupina, konkrétně ho musí schválit dozorčí rada a Senior Executive Team ve Skanska AB. "Výběr a schvalování kandidáta je plně v jejich kompetenci," uvedla mluvčí společnosti Lucie Laňková. Dočasně firmu vede finanční ředitel Patrik Choleva.

Ťok byl generálním ředitelem stavební jedničky v ČR téměř sedm let. "Dan Ťok nastartoval proces reorganizace obchodní jednotky Skanska Česká republika a Slovensko, jenž zahrnoval nejen celkovou změnu obchodního modelu firmy, ale také zavedení nového způsobu myšlení," uvádí sama Skanska.

Zda je už jméno Ťokova nástupce známé, firma neuvedla. Vzhledem k jeho pondělnímu oznámení je však pravděpodobně vybraný. "Praxe je taková, že by ho měli mít vybraného už nějaký čas. Tyhle věci se nedělají ze dne na den," potvrzuje personalista Jan Bubeník.

Podle něj je každý nahraditelný, i ředitel tak velké společnosti, jako je Skanska. "Na českém trhu jsem již vybíral šéfy, kteří úspěšně vedou podobný typ stavební firmy," dodává "lovec hlav".

Nynější ministr se od svého nástupu do firmy výrazně vymezoval vůči korupci ve stavebnictví, přihlásil se i k antikorupčnímu programu Platforma pro transparentní veřejné zakázky. "Stali jsme se členem koalice zhruba třiceti firem, které podepsaly doporučení pro dodavatele do veřejného sektoru. V rámci toho budeme zveřejňovat věci ohledně státních zakázek nad rámec zákona. Není to žádný reklamní trik. Chceme dělat čistý byznys, ale možná naivně předpokládáme, že ho chtějí dělat i ostatní," komentoval to tehdy v rozhovoru pro HN.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru