Německá centrální banka v pátek snížila odhad růstu domácí ekonomiky na příští rok na jedno procento, což je proti původnímu odhadu polovina. V letošním roce nyní banka počítá s růstem 1,4 procenta, zatímco v předchozí červnové prognóze letošní růst odhadovala na 1,9 procenta.

Deutsche Bundesbank, jak zní oficiální název německé centrální banky, zhoršila výhled také pro rok 2016. V červnu předpokládala, že ekonomika v uvedeném roce stoupne o 1,8 procenta, podle nové prognózy by měl růst činit pouze 1,6 procenta.

Prezident banky Jens Weidmann nicméně uvedl, že německé hospodářství možná v brzké době současnou slabost překoná. Ve třetím čtvrtletí se ekonomika jen těsně vyhnula recesi, která se většinou definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. Hrubý domácí produkt se zvýšil o 0,1 procenta, zatímco ve druhém kvartálu o 0,1 procenta klesl.

"Je zde důvod doufat, že současné období slabosti se ukáže pouze jako dočasné," uvedl podle agentury Reuters Weidmann. Dodal, že německé podniky by měl v příštím roce pravděpodobně čekat růst příležitostí v zahraničí. Rovněž upozornil na to, že německému hospodářství mohou pomoci nízké ceny ropy. "Zůstanou-li nízko, mohlo by to zvýšit hospodářský růst v letech 2015 a 2016 o 0,1 až 0,2 procentního bodu," uvedl.

Jeho naděje podporují i poslední čísla o objevu zakázek pro německé průmyslové podniky, jejichž objem podle ministerstva hospodářství v říjnu stoupl o 2,5 procenta. Analytici přitom růst odhadovali pouze na půl procenta. Domácí objednávky se zvýšily o 5,3 procenta, zatímco zahraniční zakázky stouply pouze o 0,6 procenta.

Podle analytika Stefana Kipara ze společnosti BayernLB údaje o zakázkách naznačují, že německá ekonomika se po slabém létě stabilizovala. "Existuje velká šance, že se vyhneme poklesu HDP i v zimě," uvedl Kipar.

Největší evropskou ekonomiku letos zasáhl hospodářský útlum klíčových obchodních partnerů v eurozóně. Negativní dopad má také ukrajinská krize, která vedla k prudkému poklesu německého exportu do Ruska.

Německá vláda již v říjnu výrazně snížila odhad letošního růstu domácí ekonomiky, a to na 1,2 procenta z původně očekávaných 1,8 procenta. Příští rok by měla ekonomika podle říjnové vládní prognózy stoupnout o 1,3 procenta, zatímco předchozí výhled počítal s dvouprocentním růstem.

Propad růstu čeká i Rakousko

Drastický propad předpokládaného růstu domácího hospodářství v pátek oznámila také rakouská centrální banka. Ta snížila odhad růstu domácí ekonomiky na příští rok na pouhých 0,7 procenta z dříve předpokládaných 1,9 procenta. Reagovala tak na slabost exportních trhů, nízké investice a slabou spotřebitelskou poptávku.

Centrální banka zhoršila výhled i na rok 2016. V předchozí červnové prognóze předpokládala, že ekonomika stoupne o 2,1 procenta, zatímco podle nové prognózy by měl růst činit pouze 1,6 procenta.

Odhad letošního růstu banka snížila na pouhých 0,4 procenta. Ještě v srpnu přitom počítala pro letošní rok s růstem 0,9 procenta. Loni se hrubý domácí produkt Rakouska zvýšil o 0,3 procenta.

Výzkumný institut WIFO tento týden oznámil, že v letošním třetím čtvrtletí se rakouský HDP snížil o 0,3 procenta proti předchozím třem měsícům. Zaznamenal tak první mezičtvrtletní pokles od prvního kvartálu loňského roku. Institut, který stavuje ekonomické statistiky pro rakouskou vládu, navíc opravil údaj o vývoji HDP v letošním druhém čtvrtletí, a to na stagnaci z dříve ohlášeného nárůstu o 0,1 procenta.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist