Ruská ekonomika v příštím roce pravděpodobně klesne o 0,7 procenta. V roce 2016 by se pak měla vrátit k růstu, který by měl dosáhnout 0,3 procenta. Vyplývá to ze základního scénáře nejnovější prognózy Světové banky. V září banka předpovídala, že hrubý domácí produkt Ruska napřesrok stoupne o 0,3 procenta. V roce 2016 pak zářijová prognóza počítala s mírným zrychlením růstu na 0,4 procenta.

Ruská ekonomika se nyní potýká s negativními dopady sankcí, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu vůči Ukrajině. Hospodářský růst navíc podkopává pokles cen ropy. Základní scénář Světové banky předpokládá, že průměrná cena ropy bude v příštím roce činit 78 dolarů za barel.

"Očekává se, že nižší ceny ropy a dalších komodit negativně ovlivní investiční rozhodnutí podniků," uvedla ekonomka Světové banky pro Rusko Birgit Hanslová. Dodala, že základní scénář předpokládá, že investice v příštím roce potřetí za sebou klesnou.

Podle optimistického scénáře by průměrná cena ropy v příštím roce mohla činit 85 dolarů. V takovém případě by ruská ekonomika napřesrok pokles odvrátila a HDP by zůstal zhruba na letošní úrovni. Podle pesimistického scénáře, jenž počítá s cenou ropy ve výši pouhých 70 dolarů, by se HDP propadl o 1,5 procenta.