Právě končící rok byl ve znamení pozemků a velkých bytů. Alespoň co se vývoje jejich cen týče. Ekonomická recese nijak neohrozila růst cen pozemků, a pokud ano, tak jen v řádech jednotek procent.

Opačná situace byla u bytů, které ztratily v letech 2008 – 2013 v některých lokalitách až polovinu své původní hodnoty. V roce 2014 to byly ovšem právě byty, konkrétně kategorie 3+1, jejichž hodnota se začala postupně zvedat. Zejména pokud si porovnáme letošní rok s tím loňským.

V období leden – prosinec 2013 došlo totiž k poklesu průměrných cen bytů 3+1 o -6,77 %. Ve stejném období letošního roku jde již o nárůst, a to +3,92 %. V meziročním porovnání byla ovšem markantnější změna u malých bytů. V období leden – prosinec 2013 se snížily ceny kategorie 1+1 o -15,2 %. Naopak letos došlo ke zvýšení cen o +2,13 %.

Za poslední rok došlo u dvou skupin bytů ke zvýšení jejich cen. V porovnání se začátkem recese (září 2008) vykazovaly na konci roku 2013 jednotlivé kategorie tyto rozdíly: byty 1+1 (-32,2 %), byty 2+1 (-31,6 %) a byty 3+1 (-36,8 %). Na konci letošního roku došlo k mírnému zlepšení: byty 1+1 (-31,1 %), byty 2+1 (-32%) a byty 3+1 (-35,3 %).

Bude trvat ještě mnoho let, než se ceny bytů v České republice dostanou na předkrizové částky. To je ovšem příjemná zpráva pro kupující. Ve spojení s rekordně nízkými sazbami hypotečních úvěrů jde stále o velmi dobrou dostupnost bydlení. Realitní trh by tak mohl v následujících letech upravit poměr mezi nájemným a pořízením vlastního bydlení, které je pro mnohé výhodnější než zmíněný nájem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist