Americké akcie v závěru týdne podlehly tlaku prohlubujícího se propadu cen ropy a jejich hlavní indexy sestoupily na minima za dva měsíce. Celotýdenní pokles byl první po sedmi týdnech vzestupu a pro širší trh to byla nejhlubší ztráta za více než dva a půl roku.

Dow Jonesův index v závěru dne klesl o 1,79 procenta na 17.280,83 bodu. Širší index S&P 500 oslabil o 1,62 procenta na 2002,34 bodu. Úhrnný index technologického trhu Nasdaq uzavřel na 4653,60 bodu se ztrátou 1,16 procenta.

Za celý týden přišel Dow Jones o 3,8 procenta, což byl jeho nejhlubší pokles od listopadu 2011. S&P ztratil 3,5 procenta, nejvíce od května 2012, a Nasdaq oslabil o 2,7 procenta.

Kvůli ropě klesaly i evropské akcie. Západoevropské akcie utrpěly dokonce za celý týden nejhlubší ztrátu za tři a půl roku.

Široký západoevropský index STOXX Europe 600 za týden ztratil 5,8 procenta, což byl jeho nejprudší pokles od poloviny roku 2011. Hodnota šesti stovek firem tohoto indexu klesla o zhruba 524 miliard dolarů (11,6 bilionu korun), což představuje více než dvojnásobek ročního výkonu řecké ekonomiky, uvedla agentura Reuters.

Index FTSEurofirst 300 v pátek ztratil 2,8 procenta na 1321,66 bodu a za týden klesl o šest procent. Oborový index energetického sektoru se propadl o 3,5 procenta.

"Po tak špatném týdnu se v závěru ani nedostavilo oživení. Trh děsí, že ropa nemůže najít dno," řekl agentuře Reuters obchodník Saxo Bank Pierre Martin.

Sestup americké ropy pod hranici 60 dolarů za barel začal trhy oslabovat už ve čtvrtek. V pátek propad ropy pokračoval, její ceny ztrácejí z červnových maxim už 45 procent.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru