Čínská plánovací komise v pondělí schválila výstavbu dopravní infrastruktury za 192 miliard jüanů (zhruba 688 miliard korun).

Nový balík státních investičních výdajů by měl podpořit druhou největší ekonomiku světa, jejíž růst zpomaluje.

Nově schválené investice mají financovat výstavbu pěti silnic v jižních nebo centrálních provinciích a třetího letiště pro Peking, uvedla Národní komise pro rozvoj a reformy. Do nového letiště v metropoli má jít z celého balíku 80 miliard jüanů.

Investice jsou hlavním motorem čínské ekonomiky, letos ale jejich růst slábne. Čínští vládci se snaží přeorientovat ekonomiku ze závislosti na vývozu a omezit neefektivní státní investice, naopak hodlají podporovat domácí spotřebu.

Čína od roku 2009 promrhala 6,8 bilionu dolarů (přes 150 bilionů korun) v neefektivních investicích, napsal v listopadu list Financial Times. Výsledkem neefektivních stimulačních opatření vlády jsou podle listu například "města duchů" s prázdnými bytovými komplexy, opuštěné dálnice či nevyužívané ocelárny.

Za prvních 11 měsíců tohoto roku investice v Číně meziročně vzrostly o 16 procent, což bylo jejich nejslabší tempo za 13 let. Investice se na růstu čínské ekonomiky letos podílejí více než 40 procenty.

Čínská centrální banka o víkendu sdělila, že růst hrubého domácího produktu země by mohl příští rok dál zpomalit a dostat se na 7,1 procenta z letošních očekávaných 7,4 procenta. Bylo by to nejpomalejší tempo za 24 let.

Ekonomové, kteří radí vládě, podle agentury Reuters doporučili, aby Čína snížila na příští rok cíl růstu na zhruba sedm procent.