Rusko se nadále snaží vyrovnávat s krizí, jejímž průvodním jevem je prudký pád kurzu rublu, zapříčiněný kombinací nízkých cen ropy a západních sankcí. V noci z pondělí na úterý ruská centrální banka skokově zvýšila sazby, ale propad kurzu zastavila pouze na chvíli. Ve středu ráno ruská centrální banka oznámila, že začala intervenovat.
Podle agentury Reuters ruský ministr financí říká, že má na intervence připraveno 7 miliard dolarů. Už včerejší intervence banku stály téměř dvě miliardy dolarů.
Na začátku středečního obchodování se proto situace zdánlivě uklidnila. Okolo půl desáté ráno středoevropského času rubl posílil k hodnotě 65 rublů za dolar. Během úterní špičky se přitom dolar obchodoval i za osmdesát rublů.
Ruský burzovní index RTSI taktéž vyskočil a posílil o necelých 11 procent. Stále ale nedorovnal ztráty od začátku tohoto týdne. Později během dne ale začal tento nárůst mírně zpomalovat.
On-line reportáž
Rusko prožívá noční můru, která je mu až moc dobře povědomá z 90. let minulého století. Obrovské znehodnocení měny během několika hodin, skokové zdražování, fronty před směnárnami s divoce blikajícími tabulemi, kterým najednou na kurz nestačí obvyklý počet cifer.
Takto vypadala situace v Rusku v úterý, když během dne klesla hodnota rublu vůči dolaru o 10 procent a index RTSI oslaboval i o 15 procent.
O úterním vývoji čtěte ZDE.
Po přistoupení centrální banky k intervencím ale oba dva kurzy začaly ve středu ráno posilovat.
Ruský byznysmen spáchal v úterý večer kvůli pádu rublu sebevraždu. Píše to server sputniknews.com. Muž se zastřelil v pokoji v moskevském hotelu a nechal dopis na rozloučenou.
Podle dostupných informací šlo o spoluzakladatele finanční společnosti a obchodníka s hudebními nástroji. Údajně trpěl stresem s nedávné burzovní paniky a následného pádu rublu.
Ruská média předpokládají, že kvůli pádu rublu se řada tamních společnosti dostane do vážných potíží, ty nezajištěné pak neodvratně zbankrotují.
Největší ruský finanční ústav Sberbank, u kterého má úspory uloženy většina ruské populace, podle zdrojů deníku Vedomosti od čtvrtka zvýší úročení vkladů v rublech až o dva procentní body. Banka se tak snaží odradit Rusy od hromadných výběrů vkladů a jejich konverzi na valuty.
Větším klientům Sberbank už od začátku prosince zvýšil úročení u dlouhodobých vkladových certifikátů až na 12 procent. Maximální výše úročení rublových kont na ruském bankovním trhu pro běžné občany dosahuje 9 procent, což zhruba odpovídá aktuální inflaci v Rusku.
"Ruská centrální banka nemá šanci rubl ubránit, její rezervy jsou omezené a utratila by je během několika dnů," myslí si hlavní ekonom Deloitte David Marek. Podle něj může zvyšovat úrokové sazby, které před šestnácti lety dokonce přesahovaly i sto procent.
Zatím ale na poslední zvyšování úroků reagovaly trhy přesně opačně, což ukazuje, že ani toto opatření nemusí stačit. Nepříjemným efektem je navíc zpomalení růstu ekonomiky. Centrální bankéři mouhou dle Marka také sázet na zastavení poklesu cen ropy, ale tady je rukojmím geopolitické hry o cenu ropy a to nemůže nijak ovlivnit.
To, co se běžní Rusové dozvědí o pádu rublu, závisí především na tom, jaký zdroj informací si vyberou. Zatímco nezávislá média zpochybňují aktuální zvýšení úrokových sazeb centrální bankou jako krok ke krizi bankovního systému, státem kontrolované sdělovací prostředky ujišťují, že turbulence rublu jsou pod kontrolou, napsala dnes agentura Bloomberg.
"Státem kontrolovaná média mají naprosto jiný úkol," vysvětlil politolog Alexej Makarkin. "Jejich prací není informovat obyvatele, ale vést propagandu. A proto se nyní snaží ujišťovat."
Ruský prezident Vladimir Putin od nástupu k moci postupně získal státní podíl v každé důležité televizní stanici. A televize slouží jako hlavní informační zdroj pro většinu Rusů, kteří nežijí ve velkých městech. "To státu poskytlo neuvěřitelnou moc určovat podobu zpráv, které obyvatelé dostávají," poznamenala agentura Bloomberg.
Kurz rublu podpořilo i sdělení ministerstva financí, že ruská měna je extrémně podhodnocená, a proto přistupuje k vlastním intervencím, v jejichž rámci může na trh vrhnout až sedm miliard dolarů vlastních devizových rezerv.
Podle zdrojů agentury Interfax tyto intervence už probíhají. Analytici podotýkají, že pondělní prudké zvýšení sazeb centrální banky z rublu učinilo jednu z nejvýnosnějších měn na světě.
Russians dump rubles for refrigerators as currency tumbles http://t.co/ZXOYL82bku via @MashableNews pic.twitter.com/7N2xcjTRO7
— Christopher Miller (@ChristopherJM) diciembre 17, 2014
Cesta zenu ruského rublu
Ani rubl vůči dolaru ani index RSTI moskevské burzy se dlouho neudržely na výrazném růstu, ke kterému je posunulo rozhodnutí ruské centrální banky intervenovat.
Ruská měna už opět začala oslabovat. Okolo půl jedenácté oproti úternímu uzavření obchodování připisovala už jen přes 1 procento a dolar sátl opět 68 rublů. bezprostředně po oznámení intervencí to bylo 65 rublů.
Zdroj: Bloomberg
Podobně je na tom i vývoj indexu ruských firem kótovaných na moskevské burze. Ten po ránu připisoval 11 procent. V půl jedenácté středoevropského času už to byly jen tři procenta.
Zdroj: Bloomberg
Slabý a i velmi volatilní rubl se dotýká i českých firem, které do Ruska vyváží. Některé z nich již situaci pociťují, nicméně čekají na dlouhodobější vývoj. "Aktuálně je situace v našem případě méně dramatická, protože si náš importér v Rusku vytvořil určitou předzásobu, jako pojistku proti nejrůznějším turbulencím spojeným se sankcemi vůči Rusku," říká například místopředseda představenstva firmy Rudolf Jelínek Zdeněk Chromý.
Výrobce lihovin, který do Ruska vyváží dlouhodobě, se bude podle jeho slov snažit objem exportu udržet i kdyby se propad rublu prohluboval či stagnoval na současných hodnotách. Například flexibilním přístupem k cenám výrobků.
Na sociálních sítích se již šíří i lidová tvořivost reagující na současnou situaci. Například panika, při které se Rusové snaží předzásobit před zvýšením cen překřtili někteří na "Black Tuesday". Naráží tak na americký "nákupní svátek "Black Friday", kdy zástupy zákazníků míří po Dni díkůvzdání do obchodů kvůli velkým slevám.
Photos of #Russia's 'Black Tuesday.' Consumers buying everything they can before massive price hike: http://t.co/bCuQr5c5rT h/t @juliaioffe
— Christopher Miller (@ChristopherJM) December 17, 2014
Ekonomické sankce, klesající ceny ropy a nestabilní rubl poměrně tvrdě dopadají na ruské miliardáře. Hodnota majetku patnácti nejbohatších Rusů se od počátku roku snížila o více než 50 miliard amerických dolarů. Jen za poslední den klesla hodnota jejich majetku podle agentury Bloomberg o částku ve výši 3,5 miliardy dolarů.
Ve Washingtonu se aktuálně debatuje o tom, zda podíl na krizi v Rusku má i sankční strategie prezidenta Baracka Obamy. Republikáni, kteří Obamovu politiku sankcí dlouhodobě kritizovali jako příliš bázlivou, chovají k významu odvetných opatření Západu větší skepsi.
"Je těžké od toho všeho oddělit nezávislé dopady sankcí. Hnacím mechanismem je očividně cena ropy," citoval server Politico.com někdejšího amerického velvyslance v Moskvě a blízkého Obamova spolupracovníka Michaela McFaula. "To znamená, že není pochyb o tom, že sankce zvyšují nejistotu ruského hospodářství."
Samo ruské ministerstvo pro hospodářský rozvoj uvedlo, že rubl se propadá rychleji, než by tomu s ohledem na makroekonomické ukazatele mělo být.
Na Ruskou federaci připadá přibližně čtvrtina pojistné angažovanosti Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP), tedy 55 miliard korun. Propad rublu přímo ovlivňuje schopnost ruských dlužníků splácet jejich eurové a dolarové závazky, přičemž nejsou ovlivněny pouze ruské obchodní případy. Vlivem úzké vazby rublu na okolní měny se do problémů mohou v krátké budoucnosti dostat i obchodní případy v Kazachstánu, Bělorusku či Arménii.
V portfoliu EGAP jsou případy s měsíčními, čtvrtletními ale i pololetními splátkami. Konkrétní problémy se tak mohou objevit až s odstupem času. Případy, které se dostávají do problémů, se EGAP snaží aktivně řešit - například restrukturalizací. Hlavním cílem je minimalizovat dopady jak na EGAP, tak potažmo i na státní rozpočet.
Propad kurzu ruského rublu si žádá zásah, který by měl vycházet z tržních mechanismů. Tvrdá regulace měnového trhu prý není nutná. Podle agentury Interfax to řekl ruský premiér Dmitrij Medveděv. Ruská vláda kvůli turbulencím ruské měny svolala schůzku, které se účastní i guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová a představitelé energetických firem Rosněfť a Gazprom.
Rubl se podle Medveděva pohybuje v pásmu, které není pro hospodářství bezpečné. Obavy o situaci v Rusku vyslovila také Evropská komise. "Ekonomický vývoj v Rusku sledujeme se znepokojením," citovala agentura Reuters nejmenovaného unijního činitele. "Nikdo nemá zájem na tom, aby se Rusko propadlo do hluboké hospodářské krize," dodal.
Prudké oslabení rublu zlevnilo Čechům letenky ruských aerolinií. Rusové ruší zájezdy a kapacita letadel není využita. Cena letenek Aeroflotu tak v korunách klesla v průměru o zhruba 25 procent.
Například z Prahy na Maledivy tak lze letět od 11 400 korun a letenku do Bangkoku je možné pořídit od 11 600 korun. Uvedl to portál Letuška.cz.
Poptávka Čechů do zmíněných destinací se podle tohoto portálu za první dva prosincové týdny zvýšila meziročně o 23 procent.
Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška jsou současný pád rublu a ekonomické potíže Ruska jsou srovnatelné svým průběhem s bankrotem Ruska v roce 1998. Společné oběma krizím je prudký pokles cen ropy na světovém trhu. Podobné jsou i postupně narůstající tlaky na oslabení rublu. Naopak rozdíl je podle něj v příčinách krize, kdy v roce 1998 byla spouštěčem neschopnost splácet cenné papíry. Nyní je to pravděpodobně pokles cen ropy.
Určitá podobnost podle Sobíška existuje i v tom, že krize přichází nedlouho po výrazném zvýšení vojenských výdajů. V roce 1998 se podle něj jednalo o čečenské války, letos jde primárně o anexi Krymu, doplněnou o oficiálními místy nepotvrzovanou podporu povstalců na východě Ukrajiny. Odlišný je však podle Sobíška i spouštěč krize. V roce 1998 jím byly krátkodobé cenné papíry GKO, které ruská vláda přestala být schopna splácet.
Podle místopředsedy asociace exportérů Otty Daňka Rusové kvůli kurzu rublu omezí zejména domácí spotřebu. "Ten vývoj kurzu rublu - to je naprosté šílenství. A Rusové se pochopitelně vrhli na nákupy eur a dolarů. Chtějí své peníze investovat do něčeho stabilnějšího, než je domácí měna," říká Daněk.
Podle něj nakupují hodnotné věci jako například auta. "Zboží zbytného charatkeru se drasticky omezí.
Bude to velký problém nejenom pro samotnou Ruskou federaci, ale i pro okolní státy," myslí si.
Pro Česko to ale není podle Daňka tak dramatické: "Náš export se na celkovém vývozu podílí něco přes tři procenta. Vidíme tam proto dvě rizika. Za prvé, že Rusové přestanou kupovat a za druhé, že přestanou platit. Což je ještě horší," uzavírá.
K měnové krizi z roku 1998 připodobňuje současný pokles ceny rublu i server Moscow Times. Připomíná ji ve fotoglerii.
This is what the #ruble crisis looked like in the 90s #Russia http://t.co/XGrjKg89xV #hisroy #economy pic.twitter.com/e8qedze0ko
— The Moscow Times (@MoscowTimes) December 17, 2014
Nynější otřesy na ruských finančních trzích v čele s výrazným propadem kurzu rublu vyvolávají mezi investory obavy, že Rusko přijde o úvěrový rating v investiční kategorii. Tři velké mezinárodní ratingové agentury Standard & Poor's, Moody's a Fitch zatím takový krok přímo nenaznačují, jejich hodnocení schopnosti Ruska splácet závazky jsou ale na spodním okraji investiční kategorie a mají negativní výhled, který naznačují možnost brzkého zhoršení.
S&P a Moody's letos už jednou rating Ruska snížily. S&P své hodnocení pak v říjnu potvrdila na úrovni BBB-, jeden stupeň nad spekulativní kategorií, ovšem s varováním, že v případě dalších západních sankcí jej může dál zhoršit. Moody's a Fitch hodnotí úvěrovou bonitu Ruska o stupeň výše než S&P. Kdyby agentury srazily rating Ruska do kategorie "junk", mohlo by to vyvolat další odliv investorů od ruských dluhopisů a dalších aktiv.
Poté, co bezprostředně po ranním oznámení měnových intervencích ze strany centrální ruské banky rubl i index RTSI prudce posílily, začal během dopoledne růst oslabovat. Nyní už ale oba ukazatele opět stoupají a začínají se znovu blížit ranním maximům.
Dolar se okolo druhé hodiny odpolední středoevropského času prodával za 65,4 rublů. Ranní rekord byl okolo 62,5 rublů.
Ruský burzovní index RTSI, který zahrnuje pohyb kurzu 50 firem přepočítaný na americkýé dolary, měl okolo druhé hodiny hodnotu o 8 procent vyšší v porovnání s otevírací. Ráno rostl i o deset procent. Ani tehdy (při hodnotě 704 bodů) ale nedosáhl bodové hodnoty, na které začínal v pondělí ráno (718) a tedy neumazal ztráty z tohoto týdne.
Arménie se potýká s bezprecedentním pádem své měny, dramu (AMD), který ve spojení se vstupem do Euroasijské hospodářské unie (EEU) po Novém roce může pro tuto zemi vytvořit smrtící ekonomický koktejl. Arménský dram se během zhruba tří týdnů propadl vůči dolaru ze 405 AMD/USD na úterních (16.12.2014, večer) 550 AMD/USD, vůči euru z 520 na 720 AMD/EUR (prodej). Banky zastavily veškeré prodeje valut i deviz a směnárny doprodávají poslední zbytky dolarů a eur.
Ekonomové se zatím jen dohadují o příčinách, kterých je zřejmě řada a jen těžko lze určit, která je ta hlavní. Zároveň v současné době nelze odhadnout, jak dlouho bude současný výkyv trvat a jak hluboko domácí měna může klesnout. Posílené ekonomické propojení s Ruskem dané vstupem do EEU se od samého začátku pro Arménii a její obyvatelstvo jeví jako velmi riskantní.
Největší česká textilní společnost Juta ze Dvora Králové nad Labem v minulých dnech zcela zastavila prodej do Ruska. Důvodem je pád rublu. Juta letos vyvezla do Ruska zboží za 240 milionů korun. Výpadek ruského trhu se Juta bude snažit nahradit nalezením odbytu v jiných zemí. Potvrdil to majitel Juty Jiří Hlavatý. Nosným programem Juty je výroba technických textilií pro stavebnictví a zemědělství.
Juta do Ruska vyváží zejména stavební materiály, především sortiment různých podstřešních fólií. V posledních dvou letech Juta vývoz do Ruska výrazně zvýšila. Z objemu 191 milionů korun v roce 2011 se v letech 2012 a 2013 dostala na objem přes čtvrt miliardy korun. Největší růst zaznamenala právě u podstřešního sortimentu, jehož dodávky loni zvedla téměř o polovinu na 150 milionů korun.
Exportní pojišťovna EGAP, která má v Rusku 125 pojistných případů v celkové výši okolo 56 miliard korun, již na situaci okolo poklesu rublu reagovala zpřísněním pravidel. Propad rublu podle mluvčí pojišťovny Hany Hikelové totiž přímo ovlivňuje schopnost ruských dlužníků splácet jejich eurové a dolarové závazky.
Na středečním jednání tak představenstvo EGAP rozhodlo, že nově bude muset schvalovat veškeré obchodní případy do Ruska, tedy i financování menších a středních firem. Do současnosti rozhodoval o případech do půl miliardy korun jen pojistný výbor, do 750 milionů korun představenstvo a nad 750 milionů korun dozorčí rada pojišťovny.
Hokejisté KHL působící v ruských klubech jsou ze zákona placeni v rublech. Například Vladimír Sobotka (na snímku ještě v dresu pražské Slavie), který letos přestoupil do Omsku tak reálně za v létě sjednanou smlouvu dostane mnohem méně korun (či dolarů), než na kolika se domluvil.
Hráčský agent Robert Spálenka tak chce nyní tlačit na kluby, aby zavedli garance, které hráčům kurzové propady alespoň nějakým způsobem vykompenzují.
Pád ruského rublu evokuje asijskou krizi v letech 1997, ale hlavně měnové turbulence následujícího roku 1998. Také se hroutila cena ropy a do bankrotu zamířily ropné státy jako Rusko a Venezuela.
Co všechno je podobného s rokem 1998? Jak již bylo řečeno, padající cena ropy. Pokud cena ropy zůstane na 60 dolarech za barel, ruský HDP se příští rok propadne o pět procent. Ale leckdo počítá i s 40 dolary za barel, to pak může být propad mnohem horší.
Prudké oslabení rublu zlevnilo Čechům letenky ruských aerolinií. "Zkušení cestovatelé dokáží využít situaci kolem nízkého kurzu rublu ještě více. V případě nákupu letenek u společnosti Aeroflot lze dosáhnout i na ceny hluboko pod deseti tisíci. Například z Prahy na Maledivy či Bangkok je možné letět už za 8 500 Kč. Nutné je ale letenku nakoupit v rublech, nikoliv českých korunách," uvedl provozovatel portálu Cestujlevne.com David Eiselt.
V úterý se kvůli padajícímu rublu o 176,4 milionu dolarů (3,9 miliardy Kč) zmenšila hodnota majetku českého miliardáře Petra Kellnera, který v Rusku podniká. Aktuální majetek českého podnikatele Bloomberg ocenil na 10,4 miliardy dolarů (téměř 231 miliard Kč). Ještě v pondělí měl ale o 176 milionů dolarů více. Kellner je hlavním vlastníkem společnosti PPF, tedy jedné z největších investičních skupin ve střední a východní Evropě. PPF patří mimo jiné přední poskytovatel spotřebitelských úvěrů Home Credit. Tato firma kvůli situaci v Rusku vykázala za tři čtvrtletí 2014 ztrátu 67 milionů eur (asi 1,85 miliardy Kč).
Česká potravinářská společnost Hamé zatím nedokáže odhadnout dopady klesajícího rublu na svůj obchod. Ruskému trhu ale nadále věří. "Je předčasné dovozovat dopady, zvláště když nyní existuje hodně neznámých a velmi těžko se předvídá, jak se celá situace vyvine. Každopádně ruskému trhu i nadále věříme, i proto nyní od nového roku posilujeme náš ruský závod o 100 nových pracovníků, abychom byli schopni uspokojit rostoucí poptávku po našich produktech," uvedl mluvčí firmy Petr Kopáček.
Hamé v Rusku dlouhodobě výrazně roste. Například v roce 2013 se tržby zvýšily meziročně o patnáct procent a výrazně překročily půl miliardy korun. Celkové tržby skupiny Hamé za vlastní a dovezené výrobky v prvním letošním pololetí vzrostly meziročně o sedm procent na 2,546 miliardy korun.
Podle advokátky Natalije Traurigové z advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners oslabování rublu nejvíce pocítí spotřebitelé nakupující za rubly z rublových zdrojů.
"Mezi podnikateli, zvlášť u dlouhodobých vztahů (i mezi dvěma ruskými společnostmi), bylo i dříve poměrně častým jevem používat ceny v euro nebo dolarech a v případě potřeby přepočíst příslušnou částku na rubly, a tento trend určitě bude zachován. Pro mezinárodní transakce, v nichž naším klientům typicky poskytujeme podporu, placení v jiné měně než je rubl je naprosto standardní, proto zde žádné zásadní změny nenastaly," uvedla Traurigová s tím, že konkrétní opatření lze očekávat spíš uvnitř Ruska v rámci vnitrostátních obchodních vztahů lokálních subjektů.
Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje komisi, která se bude zabývat dopady poklesu ruské měny na českou ekonomiku. Podle ministra Jana Mládka bude dopad na český export do Ruska jednoznačně negativní, momentálně ho však nelze odhadnout ani vyčíslit.
"Bude záležet na schopnosti ruské vlády a centrální banky situaci stabilizovat, jaká opatření k tomu použijí a s jakým časovým účinkem, a zdali se jim podaří vrátit důvěru investorům a také spotřebitelům. Klíčový bude pochopitelně další vývoj cen ropy a ruský postoj k ukrajinské krizi, od něhož se bude odvíjet další osud sankcí," uvedl Mládek. Čeští exportéři se podle něj musí připravit na menší počet zakázek. Potíže lze prý předpokládat u řady dlouhodobých kontraktů.
Podle Mládka zatím nelze spekulovat o tom, zda slabý rubl zvýší nezaměstnanost v Česku. "Ta situace je pro řadu firem velmi složitá. Obdobně jako v minulosti, budeme hledat cesty, jak jim v této situaci pomoci, jak zachovat obchodní toky, při zohlednění všech rizik, a udržet možnosti pro financování českých projektů na ruském trhu," slíbil Mládek.
Aktuální vývoj ekonomické situace ministerstvo velmi znepokojuje. "Není v zájmu nikoho, aby Rusko upadlo do vleklé krize a přestalo být zdrojem zajímavých obchodních a investičních příležitostí. Připravujeme komisi složenou z expertů napříč resorty, která se bude zabývat dopady poklesu ruské měny na českou ekonomiku a české exportéry. S návrhem vzniku komise půjdu v pondělí na vládu," dodal ministr.
České lázně, jejichž velkou část klientely tvoří Rusové, se v souvislosti s propadem rublu obávají jejich úbytku. Některé ho už dokonce pocítily a rozhodly se hledat za ruské hosty náhradu v jiných státech. Naproti tomu lázní, které navštěvuje jen minimum Rusů, se současná krize zřejmě výrazně nedotkne, řekli zástupci lázní a lázeňských hotelů.
S odlivem ruských zákazníků počítají například v lázeňských hotelech v Karlových Varech, kde Rusové tvoří nadpoloviční většinu klientely. "Určitě to způsobí odliv ruských zákazníků v příštím roce, minimálně v prvním čtvrtletí," řekla pracovnice marketingu největšího lázeňského hotelu Grandhotel Pupp. Podle ní se hotel pokusí zacelit případnou díru po ruských hostech novými klienty z Německa a arabských zemí.
Ruská centrální banka oznámila, že připravuje několik nových opatření zaměřených na stabilizaci domácích finančních trhů, kterými v posledních dnech otřásl prudký pokles rublu. Rubl po tomto prohlášení smazal další část svých ztrát vůči dolaru, napsala agentura Reuters.
Centrální banka uvedla, že společně s vládou chystá kroky, které v případě potřeby zajistí ruským finančním společnostem dodatečný kapitál. Upozornila rovněž, že je připravena pořádat dodatečné devizové aukce. Poskytla také komerčním bankám právo nevytvářet rezervy na úvěrové ztráty v případě, že zhoršení jejich finanční situace způsobily sankce.
Podle viceguvernérky centrální banky Xenie Judajevové je cílem stabilizačních opatření zajistit rovnováhu nabídky a poptávky na devizovém trhu. Ruská měna se letos dostala pod značný tlak v důsledku ukrajinské krize a klesajících cen ropy.
Někde ve strategickém počítači Vladimira Vladimiroviče se asi stala chyba. Hra na domácím hrišti skrze zahraniční výpady (Krym, Ukrajina) se nějak vymkla z kloubů a politicko-ekonomický bumerang teď tvrdě zasahuje zpět na ruské půdě.
Jistěže, ruská hrdost zůstává, stejně jako dobře živené nacionalistické přesvědčení, že za všechno zlé mohou západní země, které se proti Rusku spikly. Těžko se ale ruský vůdce teď doma vyhne sílícímu názoru, že trochu přecenil své možnosti...
Dokonce i když jste Petr Kellner, tak pád rublu zabolí. Vzbudíte se a 176 milionů USD je pryč http://t.co/MSkLROQ0Ei pic.twitter.com/XKvqeqn3SM
— Filip Rožánek (@rozanek) December 17, 2014
"Zajišťujte rizika na finančních trzích včas! Je lepší mít osud ve vlastních rukou než později spílat spekulantům jako Vladimir Putin," varuje po zkušenostech z posledních dní stratég Erste Miroslav Plojhar.
Podle Plojhara za pád rublu nemohou spekulanti. "Je-li velký pohyb na trzích pro mě velký problém, chyba je na mé straně, ne ve spekulantech," říká Plojhar. Krizi na spekulanty svádí i prezident Putin.
"Je jednodušší obvinit z problémů s měnovými kurzy spekulanty nebo vymyslet konspirační teorii než přiznat chybu u sebe. Letošní pád rublu a plejády dalších velkých pohybů trhů totiž není a nebylo o krvežíznivých spekulantech ani CIA, ale hlavně o úprku obyčejných lidí jako vy nebo já. Lidí, kteří panikaří a zachraňují hodnotu svého majetku, než to bude mnohem horší. Je to volba nohama," dodává.
Plojhar přiznává, že všechno ruská vláda ovlivnit nemůže, například padající cenu ropy. Postoj k Ukrajině už však je chybou Kremlu, stejně tak podpora už tak dominantní energetiky, která učinila ruskou ekonomiku zranitelnou.
Pád rublu může dále znesnadnit vývoz českých zemědělských produktů a potravin do Ruska. Jeho prudkého poklesu se obávají například pivovarníci. Jak výrazně by mohl vývoz zlatavého moku do Ruska klesnout, však zatím nedovedou blíže odhadnout. Negativní dopad na český export očekává i Potravinářská komora. Výhodu budou mít ti výrobci, kterým odběratelé platí v jiné měně než v rublech.
"Podle Potravinářské komory to samozřejmě může ovlivnit české, potažmo evropské výrobce, ale je to silně individuální záležitost a věc toho, jak mají postavené smlouvy," řekla mluvčí komory Dana Večeřová. Vývozci, kteří mají ve smlouvách ustanovenu platbu v eurech či dolarech přímo pád ruské měny nepocítí. Nicméně i oni prý musí počítat se zdražením svých produktů na ruském trhu a následným poklesem odbytu.
"Pokud má někdo ale smluvně stanoveno placení v rublech, pak samozřejmě přijde o peníze přímo, protože pokles rublu je opravdu citelný," dodala. V každém případě se pád rublu projeví u vývozců do Ruska negativně.
Dolar ve středu posílil vůči ostatním předním měnám díky očekávání, že americká centrální banka (Fed) bude signalizovat budoucí zvýšení úrokových sazeb. Oslabil však vůči ruskému rublu, který se začal zotavovat z prudkého poklesu v uplynulých dnech.
Rubl zpevnil zhruba o devět procent vůči dolaru a o deset procent vůči euru. Kolem 16:30 SEČ se dolar prodával za 61,50 rublu a euro za 76,55 rublu. Ruskou měnu podpořila opatření tamní vlády a centrální banky ke stabilizaci trhu.
O pět miliard dolarů (113 miliard Kč) přišli za jediný den ruští oligarchové kvůli pádu rublu. Ruská měna začátkem týdne oslabila až o pětinu a země se dostala na pokraj první měnové krize od roku 1998. Během středy ale rubl velkou část ztrát smazal. Situace se ale značně liší od obrázku líčeného ruskými státními médii, podle nichž je propad pod kontrolou. České firmy zatím změny hodnoty ruské měny většinou příliš nezasáhly.
Ruští spotřebitelé berou obchody útokem a horečně nakupují širokou škálu zboží od domácích spotřebičů po automobily. Obávají se totiž, že pokles kurzu rublu přinutí prodejce k rozsáhlému zdražování. Plány na zvyšování cen v Rusku dnes představila například švédská nábytkářská společnost IKEA, píše agentura AP.
Některé obchody hlásí rekordní prodeje, jiné naopak kvůli nejistotě ohledně dalšího vývoje kurzu rublu přerušily provoz. Internetový prodej v Rusku zastavila například americká společnost Apple, která vyrábí populární telefony iPhone a počítačové tablety iPad.
Britský výrobce luxusních vozů Jaguar Land Rover minimálně do pátku přerušil dodávky ruským prodejcům. "Pro výrobce i prodejce automobilů je v době měnové nestability z hlediska zisku výhodnější zastavit prodej a počkat, až se situace stabilizuje," řekl agentuře Reuters generální ředitel automobilového portálu Autodealer.ru Oleg Dackiv.
мужчина передо мной в Ашане закупился на пару месяцев, кассир говорит, с выходных многие покупают на $1500-2000 pic.twitter.com/hJIEIqHlwp
— Feldman (@EvgenyFeldman) 17. Prosinec 2014
Světové ceny ropy se dnes zvýšily téměř o pět procent. Vzhůru je podle agentury Reuters poslala zpráva o poklesu zásob suroviny ve Spojených státech. Cena severomořské ropy Brent tak smazala počáteční ztráty a vrátila se nad psychologicky důležitou hranici 60 dolarů za barel.
Dnešní údaje amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) ukázaly, že zásoby ropy ve Spojených státech se minulý týden snížily o 847.000 barelů. Ceny ropy po zprávě IEA zastavily pokles z uplynulých pěti dnů, během kterých Brent zlevnil o více než deset procent.
In 3 Moscow electronics stores, iPhone 5s costs about $100 cheaper than in US. Prices not updated since #ruble slide pic.twitter.com/YKM4LUPWnD
— Alec Luhn (@ASLuhn) December 17, 2014
Kreml očekává další kroky k omezení následků měnové krize a situaci hodnotí s opatrným optimismem. Novinářům v Moskvě to dnes řekl mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Ruské vedení je podle něj informováno o tom, že v nejbližších dnech bude přijata řada opatření, která mají negativní projevy měnových výkyvů dál minimalizovat.
"Je to důvod pro opatrný optimismus," řekl Peskov podle agentury TASS. V životě podle něj "bývají doby snadné, budovatelské, ale i doby krizové, kdy je třeba vyhrnout si rukávy". Mluvčí odkázal novináře na krizový rok 2008, kdy prý Putin prohlásil "přišla krize, beru odpovědnost na sebe, vše bude v pořádku". Prezident slovo dodržel, řekl Peskov. "Bylo vše v pořádku? Bylo! Doufáme, že se tak stane i tentokrát," vyzval k důvěře v hlavu státu mluvčí.
Putin je prý o nynějších problémech Rusů dobře informován z tajných i otevřených zdrojů. "Nemyslete si, že je odtržen od života, že neví, co se děje v obchodech a s cenami," konstatoval Peskov. V kremelském aparátu prý pracuje mnoho expertů, kteří hlavě státu hlásí vše, co se píše v novinách a na internetu, jaké jsou názory politologů.
Putin ve čtvrtek promluví na velké výroční tiskové konferenci, která má být v první řadě věnovaná právě nynějším hospodářským problémům Ruska. Až po nich se prý prezident bude věnovat naléhavým mezinárodním problémům včetně ukrajinské krize.
Russians lined up out the doors of shops to get rid of their rubles. #Russia #rublecrisis #ruble #rubletrouble pic.twitter.com/zPUWvm74NZ
— Robbie Gramer (@RobbieGramer) December 17, 2014
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist