Čínský výrobce chytrých mobilních telefonů či tabletů Xiaomi dostane podle zdrojů agentury Reuters investici ve výši jedné miliardy dolarů. Jedním z investorů by měl být singapurský fond GIC a celou firmu by měla tato finanční injekce ohodnotit na 45 miliard dolarů.

To by z ní podle jistých měřítek učinilo nejdražší start-up současnosti. Ačkoli totiž mnozí kritici Xiaomi vyčítají, že s ničím novým nepřichází a pouze kopíruje zavedené firmy v čele s Applem, firma samotná se považuje za internetovou společnost, která se vyhýbá tradičním marketingovým a prodejním kanálům, a může tudíž prodávat hardware za nízké ceny. Právě hardware ale považuje pouze za prodejní kanál svého softwaru a služeb, což označuje za opravdové zdroje příjmů.

K současným start-upům společnost z Pekingu připodobňuje i způsob financování. Svou obří expanzi si zatím podobně jako jiné mladé technologické firmy zajišťuje právě z investic. Do svého žebříčku The Billion-Dollar Startup Club tak Xiaomi řadí i The Wall Street Journal (WSJ). Na základě poslední oficiálně potvrzené investice z loňského srpna mu přisuzuje hodnotu 10 miliard dolarů, což stačí na dělené druhé místo spolu s Airbnb, Dropboxem a Snapchatem.

S valuací 45 miliard by ale čínská firma překonala hegemona tohoto žebříčku Uber. Tomu přisoudila čerstvá prosincová (v pořadí již šestá) investice hodnotu 41,2 miliardy dolarů. 

Investory k tomu, aby se v Xiaomi snažili zhodnotit peníze, žene i pohled na růst společnosti. Například v prodejích chytrých mobilních telefonů podle agentury Gartner v letošním třetím čtvrtletí si firma v meziročním srovnání polepšila o 12 milionů kusů, a dostala se tak globálně na čtvrté místo s více než 15 miliony prodanými kusy. 

Už o jeden kvartál dříve se přitom Xiaomi podle zprávy společnosti Canalys stalo největším prodejcem smartphonů na čínském trhu, když její globální soupeři Samsung, Apple a Huawei skončili s více než milionovým odstupem za ní. Je ale na místě dodat, že v domovské Číně Xiaomi stále prodává drtivou většinu své produkce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist