Druhá největší ruská banka VTB by mohla ještě do konce tohoto roku obdržet část požadované finanční podpory ze státních fondů ve výši 100 miliard rublů (41,9 miliardy Kč). Dalších 150 miliard rublů (62,8 miliardy Kč) by tento bankovní dům, který tvrdě zasáhly západní sankce, mohl dostat v příštím roce. Řekl to v pátek ruský ministr financí Anton Siluanov. Finanční pomoc by podle něj letos či příští rok mohla dostat i ruská bankovní trojka Gazprombank, která by v příštím roce mohla od státu získat 70 miliard rublů.

Dolní komora ruského parlamentu minulý týden přijala návrh zákona o podpoře bankovního sektoru, podle kterého mohou významné banky, které jsou ohroženy západními sankcemi proti Rusku a nynějšími otřesy na domácích finančních trzích, dostat od státu celkem až bilion rublů (418 miliard Kč). Svůj plán bankovním domům vypomoci v těžkých časech nyní Rusové zkoušejí v praxi.

Do problémů se dostala také středně velká banka Trust Bank. Ruská centrální banka, která na ni nedávno uvalila nucenou správu, v pátek oznámila, že tomuto finančnímu domu poskytne 99 miliard rublů (41,4 miliardy Kč) ve formě desetileté půjčky, aby jej pomohla zachránit před krachem. Mimo to poskytne dalších 28 miliard rublů (12,1 miliardy Kč) ve formě půjčky s šestiletou dobou splatnosti bance Otkritie, která bude na záchranný program pro banku Trust dohlížet.

Ruská centrální banka nedávno uvalila na finanční ústav Trust Bank nucenou správu. Jde přitom o první záchranu tohoto druhu za nynější krize rublu.

Banky doplácejí na sankce a ekonomické zpomalení

Na ruský bankovní sektor negativně doléhají západní sankce, které velkým bankám omezily přístup na mezinárodní finanční trhy, takže se jim prudce zvýšily náklady na vlastní financování. Situaci bank podkopává nedávný prudký propad rublu i směřování ekonomiky do recese. Podle ministra financí Siluanova by ruská ekonomika v příštím roce mohla klesnout až o čtyři procenta.

Ruská měna v polovině prosince přechodně oslabila až na 80 rublů za dolar, zatímco v první polovině roku se její kurz pohyboval v rozmezí 30 až 35 rublů za dolar. Ruské úřady v minulých dnech přistoupily k řadě opatření ve snaze zastavit pád rublu a zbrzdit inflaci.

Rubl v posledních pěti dnech zpevňoval, v pátek ale po počátečním oživování obnovil pokles. Dopoledne se jeho kurz k americkému dolaru zvýšil k 52 rublům za dolar, což znamenalo návrat na hodnoty ze začátku prosince. V odpoledním obchodování ale rubl už kolem čtyř procent ztrácel a k dolaru se prodával v kurzu kolem 54 RUB/USD.