Američtí vydavatelé platebních karet Visa a Mastercard v pátek oznámili, že už nemohou podporovat bankovní karty používané na Krymu. Důvodem jsou nové sankce, které na Rusko před týdnem kvůli krizi na Ukrajině uvalily Spojené státy.
"Vzhledem k nejnovějším americkým sankcím (...) má Visa nyní zakázáno nabízet produkty a služby značky Visa na Krymu. To znamená, že už nemůžeme podporovat vydávání platebních karet a obchodní a bankomatové platební služby na Krymu," uvedla Visa ve sdělení, z něhož cituje agentura Reuters.
Spojené státy přijaly další protiruské sankce. Mohou se zmírnit, řekl Obama - čtěte ZDE
O stejném kroku ze strany společnosti Mastercard pak informovala rovněž agentura RIA Novosti.
Ruská centrální banka na tento krok reagovala tvrzením, že banky na Krymu nadále fungují v běžném provozu. Podle vedoucí finančního odboru ruské dumy Natalie Burykiny navíc karty od Visy a Mastercard na poloostrově de facto nefungují již od března, kdy Krym připojilo Rusko.
Touto anexí minulý týden zástupci Spojených států zdůvodnili zákaz firmám registrovaným v USA investovat nebo poskytovat služby na Krymu.
Kyjev přerušil dopravní spojení s Krymem
Ukrajina také od soboty ukončuje vlakové a autobusové spojení s Krymem. Jedná tak prý z bezpečnostních důvodů.
Mluvčí státního provozovatele ukrajinských drah podle AP oznámil, že vlaky mířící směrem ke krymskému Simferopolu a Sevastopolu budou končit před hranicí ostrova. Podnik se tak údajně snaží o zajištění bezpečnosti svých cestujících. Ministerstvo dopravy pak již v pátek vydalo podobné nařízení týkající se autobusové dopravy.
Kyjev také již podruhé v tomto týdnu přerušil dodávky elektřiny na Krym. Podle krymského ministra pro energetiku tak udělal bez varování. Ukrajinská vláda to zdůvodňuje tím, že sama má elektřiny málo, protože separatisté na východě země způsobili výpadek produkce dombaských uhelných elektráren.
Podle listu The Wall Street Journal mohou tyto kroky značit, že se Kyjev snaží uplatňovat tvrdší strategii vůči tomuto poloostrovu, než tomu bylo dosud. Dodávky zboží na Krym způsobují Moskvě problémy již od března, neboť Rusko nemá s poloostrovem společnou pozemní hranici. Problémy s dodávkami přitom mohou zásadně poškodit krymskou ekonomiku, která je dnes závislá především na ruském turismu.
Rusko poloostrov zabralo v březnu poté, co prokremelský prezident Viktor Janukovyč utekl po dvou měsících protestů ze země. Proruské povstání začalo na východě Ukrajiny záhy po instalaci prozápadní dočasné vlády. Západní státy opakovaně obviňují Rusko z toho, že toto povstání pomohlo vyprovokovat. Moskva tato obvinění popírá.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist