Český Energetický a průmyslový holding (EPH) nabídl, že odkoupí pět plynových a jednu tepelnou elektrárnu o celkovém výkonu 3500 megawattů, které v Itálii vlastní a plánuje prodat německý energetický gigant E.ON.

V neděli o tom informoval list La Repubblica, podle kterého se tepelná elektrárna nachází na Sicílii a má kapacitu 600 megawattů.

Podle médií tíží E.ON dluh 31 miliard eur (více než 860 miliard korun), a proto nyní provádí reorganizaci. V rámci ní prodává některé vedlejší činnosti, včetně aktivit v Itálii. Za ty by společnost údajně mohla získat téměř dvě miliardy eur (55 miliard korun).

Nabídku na odkup elektráren německé společnosti už prý předložila italská společnost Edison, která je součástí francouzské energetické firmy EDF. Její nabídka je ale údajně považována za nedostatečnou.

EPH provozuje elektrárenské, plynárenské a těžební podniky, a to především v České republice, na Slovensku a v Německu.

Svou činnost se nyní snaží rozšířit, zájem projevil například o německé aktivity švédské společnosti Vattenfall a slovenské aktivity italské firmy Enel. Nedávno se také dohodl na převzetí britské černouhelné elektrárny Eggborough.

Nynější rozsáhlá restrukturalizace společnosti E.ON zahrnuje rozdělení podniku na dvě části.

Firma se podobně jako další německé energetické podniky potýká s negativními dopady rozhodnutí německé vlády opustit jadernou energii. Čelí rovněž masivní podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která tlačí její konvenční elektrárny do ztrát.

E.ON působí i v České republice. V jižních Čechách a na jižní Moravě zásobuje E.ON elektřinou 1,2 milionu zákazníků. Podíl E.ON na českém trhu činí asi 20 procent.