Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Česká národní banka zveřejní investiční pozice ČR vůči zahraničí a zahraniční zadluženost k 30. září 2014.

Lisabon. Pokračuje stávka portugalských aerolinek TAP kvůli plánům vlády na privatizaci společnosti.

New York. Americká organizace Conference Board zveřejní index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech za prosinec.

Gazprom koupí podíly partnerů, kteří s ním spolupracovali na plynovodu South Stream

Ruský plynárenský gigant Gazprom odkoupí od svých partnerů jejich podíly ve zrušeném projektu plynovodu South Stream. Německý Wintershall, francouzská EDF a italská Eni vlastnily v projektu dohromady 50 procent. Cena za prodej nebyla zveřejněna. Rusko na počátku tohoto měsíce oznámilo konec plánované výstavby plynovodu South Stream, který měl od příštího roku dopravovat ruský plyn do střední Evropy a vyhnout se přitom území Ukrajiny. Jako důvod země uvedla námitky Evropské unie vůči projektu.

Ani jedna z firem neuvedla, kolik za svůj podíl obdrží. Wintershall a EDF se však shodly, že cena odpovídá nákladům, které do projektu vložily, napsala agentura Reuters. Místo plynovou South Stream Gazprom nyní zamýšlí výstavbu plynovodu do Turecka a turecko-řecká hranice se má stát novým uzlem pro dodávky plynu do Evropy. Turecko tak podle nejnovější strategie Moskvy bude novou tranzitní zemí pro přepravu plynu do Evropské unie a nahradí v této roli Ukrajinu.

Maďarsko bude od ledna posílat plyn na Ukrajinu

Plynovod, ilustrační foto

Maďarsko obnoví od počátku nového roku dodávky ruského plynu na Ukrajinu. Oznámila to v pondělí maďarská energetická společnost FGSZ s tím, že veškeré technické a obchodní podmínky pro obnovení dodávek budou splněné do 1. ledna. Maďarsko pozastavilo zpětné dodávky ruského plynu na Ukrajinu koncem září kvůli obavám o uspokojení rostoucí poptávky na svém trhu.

FGSZ uvedla, že obnovení dodávek bude možné, protože se neočekává vyšší poptávka po plynu, která by znamenala přílišnou zátěž na domácí síť. Vývoz na Ukrajinu se tak může vrátit na úroveň před pozastavením dodávek, uvedla tisková agentura MTI. Spotřeba plynu na Ukrajině se obvykle pohybuje kolem 50 miliard krychlových metrů ročně. Těžba na Ukrajině dosahuje zhruba poloviny tohoto objemu, letos však bude nižší kvůli anexi poloostrova Krym Ruskem.

Indexy akciových trhů v USA mírně posilují

Americké akcie zahájily nový týden při nízkém objemu obchodů téměř beze změny, širší index S&P 500 však uzavřel na novém rekordu. Trh nejprve táhly vzhůru energetické společnosti, kterým pomohl růst cen ropy. Odpoledne však velkou část zisků smazaly spolu s tím, jak se cena ropy opět začala snižovat.

Index Dow Jones v závěru obchodování klesl o 15,48 bodu na 18 038,23 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 vzrostl o 1,8 bodu na 2 090,57 bodu a letos jde již o 53. rekordní závěr tohoto indexu. Index technologického trhu Nasdaq nepatrně stoupl o 0,05 bodu na 4 806,91 bodu.

Posilovali také výrobci některého spotřebního zboží, které není běžným zbožím denní spotřeby, a další maloobchodní firmy. Objem obchodování by měl zůstat nízký až do konce týdne, protože velká část obchodníků si kvůli konci roku vzala volno. To by mohlo způsobit vysoké výkyvy na trhu. Ve čtvrtek zůstane trh v USA kvůli svátku zavřený.

Cena ropy dále klesá, je na nejnižší úrovni od roku 2009

Barel ropy – ilustrační foto

Ceny ropy v pondělí zvrátily počáteční růst a pozdě odpoledne klesly až na nejnižší hodnotu od května 2009. V úterý ráno navíc jejich ceny dále poklesly. Cena severomořské ropy Brent v pondělí kolem 19:40 SEČ klesla o 1,6 dolaru na 57,85 dolaru za barel, když během dne vystoupila až na 60,43 dolaru. V úterý ráno pak cena ropy klesla dále na 57,60 dolarů za barel.

Americká lehká ropa WTI v pondělí večer zlevnila o 1,31 dolaru na 53,42 dolaru za barel, když předtím naopak stoupla až na 55,74 dolaru za barel. V úterý ráno se cena za barel této ropy pohybovala okolo 53,35 dolarů. Ropa v pondělí zpočátku rostla kvůli obavám z přerušení dodávek z Libye. Země má stále problémy s blokádami přístavů. Několik dní se zde také bojuje o největší vývozní terminál As-Sidr, který nedávno zasáhla raketa. Těžba ropy v zemi tak výrazně klesla.

Prodej zlatých mincí v USA klesl o 40 procent

Prodej amerických zlatých mincí American Eagle letos podle předběžných údajů klesne o zhruba 40 procent, což bude nejvyšší pokles za osm let. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila americká mincovna. Od počátku letošního roku se prodalo 524 500 uncí (16 314 kilogramů) mincí. To je zatím o 38,7 procenta méně než za celý loňský rok, kdy se prodalo 856 500 uncí zlatých mincí. Letošní pokles tak zřejmě bude nejvyšší od roku 2006, kdy se prodej snížil o 42 procent na 261 tisíc uncí.

Na počátku letošního roku ceny zlata stouply o 15,5 procenta. Za celý letošní rok však nejspíš klesnou o dvě procenta, což zřejmě způsobilo pokles nákupu mincí, uvedla agentura Reuters. Zlaté mince American Eagle jsou v USA oficiálním platidlem. Dvaadvacetikarátové mince jsou rovněž nejprodávanějšími zlatými mincemi na světě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist