Česko loni nedočerpalo z evropských fondů devět miliard korun, informovala v pátek ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Původní odhady přitom varovaly před ztrátou až 23 miliard korun.
Ministerstvo však pracovalo i s pesimistickou variantou, podle níž měla ČR přijít až o 30 miliard korun. Sama Šlechtová ještě na konci loňského listopadu naznačovala, že by se ztráta mohla dostat pod dvacetimiliardovou hranici.
V posledních měsících loňského roku se podle ministryně výrazně zrychlilo čerpání těchto peněz.
"Vzhledem k problémům, se kterými jsme se potýkali, jako bylo například navýšení alokace kvůli devizové intervenci České národní banky nebo nedostatek času na rozdělení prostředků mezi smysluplné projekty, to lze považovat za opravdu mimořádný úspěch pro Českou republiku," uvedla ministryně Šlechtová v tiskové zprávě.
V prosinci podala ministerstva žádosti v hodnotě miliard
Nejvíce peněz prý proplatily řídící orgány jednotlivých operačních programů v posledním měsíci loňského roku. Ministerstvo financí tak mohlo poslat Evropské komisi k takzvané certifikaci, tedy zpětnému proplacení, projekty s neobvykle velkým celkovým objemem peněz.
"Podařilo se v podstatě od listopadu do prosince předat přes určité systémy ministerstva financí a našeho ministerstva na Evropskou komisi žádosti k proplacení ze strany komise vůči České republice v hodnotě řádově několika miliard," řekla Šlechtová v Českém rozhlasu Radiožurnálu. Výrazně se podle ní snížila nedočerpaná částka hlavně u ministerstva životního prostředí.
Ministerstvo také upozornilo, že ani zrychlené čerpání nesníží kvalitu kontrol podpořených projektů a plnění jejich cílů. "Je zde zvýšené riziko nárůstu chybovosti a navazujících finančních oprav, kdy by se prostředky musely vracet. Ty se ale projeví až s ročním odstupem," podotkla Olga Letáčková, náměstkyně ministryně, která řídí Národní orgán pro koordinaci.
Češi chystají pravidla pro "Špidlův" fond. S osmiletým zpožděním - čtěte ZDE
Česku svitla naděje. Mohlo by zachránit nedočerpané peníze z eurofondů - čtěte ZDE
Přesná částka, kterou se Česku nepodaří za rok 2014 vyčerpat, bude definitivně známa až v polovině letošního roku po finálních jednáních s Evropskou komisí.
Čerpání dotací by měl v budoucnu usnadnit nový monitorovací systém, který podle Šlechtové vše elektronizuje. Vyplňování pro žadatele v něm bude snadnější a potrvá kratší dobu, řekla ministryně v ČRo. "Přílohy se nemusí dávat fyzicky, všechno nám tam naběhne ze základních registrů, čili osobně zde říkám, že je to opravdu jednodušší," dodala.
Česko je z pohledu čerpání evropských peněz nejhorší z celé EU. Loni nedočerpalo 12 miliard korun, v celé EU to bylo 16 miliard korun. Další miliardy korun jsou v ohrožení v příštím roce, kdy je poslední možnost čerpat peníze z končícího programového období 2007 až 2013. Česko v něm mělo k dispozici více než 700 miliard korun.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist