Běloruská centrální banka se rozhodla snížit oficiální kurz domácí měny k americkému dolaru. Vyplývá to z pondělního sdělení banky, která se tak snaží uchránit běloruský rubl před dopady měnové krize v sousedním Rusku. K obdobnému kroku se podle agentury Reuters odhodlala i další bývalá sovětská republika Turkmenistán.
Pro někdejší sovětské republiky je Rusko často hlavním obchodním partnerem. Hodnota ruské měny vůči dolaru se loni propadla zhruba o 40 procent, zejména v důsledku klesajících cen ropy a sankcí, které na Rusko uvalily západní země kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Pro země v blízkosti někdejšího Sovětského svazu může krize kolem ruské měny znamenat problémy.
Běloruská centrální banka oznámila, že 6. ledna snižuje oficiální směnný kurz běloruského rublu zhruba o sedm procent na 12 740 běloruských rublů za dolar z pondělní úrovně 11 900 běloruských rublů. Loni klesl k dolaru asi o 20 procent.
Kromě toho banka snížila na 10 procent poplatek za nákupy zahraničních měn, který zavedla v polovině prosince právě pod tlakem měnové krize v Rusku. Poplatek původně činil 30 procent, banka jej ale v posledních dnech už snížila na 20 procent.
"Tyto kroky mají normalizovat situaci ve finančním sektoru Běloruské republiky," sdělila v prohlášení běloruská centrální banka.
Čtvrté největší zásoby zemního plynu na světě
Podobně Turkmenistán podle sdělení tamní centrální banky počínaje 1. lednem devalvoval svou měnu manat vůči americkému dolaru zhruba o 19 procent. Země, která má čtvrté největší zásoby zemního plynu na světě, byla loni jediným státem Střední Asie, který navzdory znehodnocování jiných regionálních měn a propadu ruského rublu nechal směnný kurz beze změn. Měnový režim Turkmenistánu není příliš průhledný, země ale držela kurz manatu od roku 2009 beze změn na úrovni 2,84 manatu za dolar.
Bělorusko do Ruska vyváží především nákladní auta, traktory a průmyslové stroje. Celkově je s Ruskem spojeno více než 50 procent vývozu z Běloruska a přes 90 procent objemu transakcí se uskutečňuje v ruských rublech.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v polovině prosince k nelibosti Moskvy prohlásil, že běloruské firmy by měly obchody s Ruskem vést v tvrdých měnách, protože kvůli propadu ruského rublu je nyní obchodování v ruské měně pro běloruské firmy ztrátové. Podotkl tehdy ale také, že kvůli propadu ruské měny se vláda běloruský rubl devalvovat nechystá.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist