Evropská komise nemá námitky proti plánu Slovenska poskytnout společnosti Duslo pomoc ve výši 58 milionů eur (asi 1,6 miliardy korun). Krok je v souladu s evropskými pravidly o státní pomoci, uvedla dnes komise. Duslo, které vyrábí dusík, průmyslová hnojiva a další chemické produkty, je součástí českého konglomerátu Agrofert ministra financí Andreje Babiše.

Podle komise slovenská pomoc firmě "podpoří cíle regionálního rozvoje bez toho, že by nepřípustným způsobem narušovala hospodářskou soutěž v rámci jednotného trhu".

Slovensko oznámilo loni v červnu záměr poskytnout daňové pobídky ve výši 58 milionů eur, podpořit chce modernizaci zařízení na výrobu amoniaku v jihoslovenském městě Šala. Komise dnes připomněla, že v této oblasti je vysoká nezaměstnanost, životní úroveň nižší, než je unijní průměr, a regionální pomoc je proto oprávněná.

Agrofert získá úlevu na dani po dobu 10 let. "Rozhodně se ale nejedná o dotaci, navíc budeme mít na úlevu nárok jen v případě, že budeme mít daňový základ vyšší než v referenčních letech 2013 a 2014," vysvětlil už dříve pro HN šéf divize hnojiv a paliv Agrofertu Petr Cingr

Duslo investuje celkem 310 milionů eur (asi 8,7 miliardy korun). Projekt má umožnit zachování přibližně 1800 pracovních míst přímo v závodě a stovek dalších ve společnostech, které jsou jeho dodavateli. Komise uvedla, že podíl Dusla na většině významných trhů je relativně nízký i poté, co jsou zohledněny prodeje realizované jeho mateřskou společností.

"Komise proto dospěla k závěru, že pozitivní účinky opatření na zaměstnanost a hospodářský rozvoj jednoznačně převažují nad jakýmikoliv možnými zápornými dopady na hospodářskou soutěž," stojí v tiskové zprávě.

Cílem regionální pomoci je snižování rozdílů mezi bohatšími a chudšími oblastmi v EU prostřednictvím pobídek firmám, aby investovaly v méně rozvinutých regionech. Stanovena jsou přitom kritéria, podle kterých mohou členské země unie podobné investice podpořit. Komise posuzuje, zda došlo k naplnění těchto podmínek, a pokud ano, projekt schválí a opatření mohou být realizovaná.